Pytania dotyczące sposobu życia sióstr, ich uczestnictwa w sakramentach, zaangażowań duszpasterskich czy sposobów przeżywania ślubów zakonnych, znalazły się w formularzu ankiety rozesłanej do żeńskich zgromadzeń w Stanach Zjednoczonych.
Watykańska wizytacja apostolska 341 amerykańskich zgromadzeń weszła w drugą fazę.
Wizytacja przeprowadzana jest z polecenia prefekta Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego. Kard. Franc Rodé wizytatorem mianował matkę Mary Clare Millea, przełożoną generalną apostołek Najświętszego Serca Jezusa.
Rozesłany kwestionariusz przygotowano przy współpracy ośrodka badań nad apostolatem przy Uniwersytecie Georgetown w Waszyngtonie. Podzielono go na trzy części. Łącznie ankieta ma kilkanaście stron. Pierwsza część, osiem stron, dotyczy danych osobowych oraz pobytu w zgromadzeniu. Drugi element kwestionariusza poświęcono sprawom danego zgromadzenia. Wizytatorkę interesuje zaangażowanie sióstr u początku jego historii i obecnie, tożsamość oraz charyzmat instytutu, zarządzanie wspólnotą, promocja powołań. Szczególne miejsce poświęcono sprawowaniu Eucharystii we wspólnocie, zgodności rytu z normami kanonicznymi, jej częstotliwości i uczestnictwu sióstr. Przebadane też zostaną normy i sposoby przeżywania ślubu ubóstwa osobistego i wspólnotowego. Analizowany będzie obrót nieruchomościami zgromadzenia, w tym przekazywanie i zakup nowych domów.
Zgromadzenia żeńskie w Stanach Zjednoczonych zmagają się z drastycznym spadkiem powołań. W ciągu ostatnich 40 lat liczba sióstr zmniejszyła się o 120 tys. Obecnie wzrost liczebności notują tylko zgromadzenia uznawane za konserwatywne oraz habitowe, nie robiące eksperymentów duszpasterskich i wierne charyzmatom założycieli. Co ciekawe, wymierają te, które uznawały się za postępowe, ale zarazem traciły swój charyzmat.
Donald Trump podpisał dekret podczas uroczystości z okazji Narodowego Dnia Modlitwy.
„Aldeas – A New Story” będzie zawierał także ostatni obszerny wywiad z Franciszkiem.
„Aldeas – A New Story” będzie zawierał także ostatni obszerny wywiad z Franciszkiem.
13 proc. przypadków Alzheimera można przypisać brakowi aktywności fizycznej.
13 proc. przypadków Alzheimera można przypisać brakowi aktywności fizycznej.
Wiernych zobowiązano w zamian np. do modlitwy za ojczyznę, pokój na świecie, czy jałmużny.