Drugi tydzień obrad Synodu dla Afryki

Przedpołudniową, 11. z kolei, kongregacją generalną – odbywającą się, podobnie jak poprzednie, w obecności Papieża – rozpoczął się drugi tydzień obrad Synodu Biskupów dla Afryki.

Dalszą dyskusję w auli synodalnej obejmuje też dzisiejszy program popołudniowy. Natomiast o czym mówiono na ostatniej kongregacji generalnej ubiegłego tygodnia, w sobotę 10 października przedpołudniem, dowiadujemy się z opublikowanego 12 października biuletynu synodalnego. Na sali stale powracały sprawy małżeństwa, rodziny, kobiet, zasobów naturalnych, konfliktów, uchodźców, korupcji.

Biskup z Tanzanii wskazał, że należałoby zrewidować praktykę i katechezę odnośnie do małżeństw mieszanych między chrześcijanami różnych wyznań, gdyż często prowadzą one do napięć i obojętności religijnej. Podkreślano potrzebę duszpasterstwa rodzin, poczynając od przygotowania do małżeństwa. Konflikty i przemoc wpłynęły na rodzinę negatywnie. Jeden z biskupów nigeryjskich mówił o praktykowanej w plemieniu, z którego pochodzi, dyskryminacji między tzw. „urodzonymi na wolności” i „niewolnikami”. Zabrania się im zawierać między sobą małżeństw. Ta zła tradycja utrzymuje się nawet wśród katolików, choć dzięki wysiłkom duszpasterzy zaczyna się ją przełamywać. Podkreślano też wielki wkład afrykańskich kobiet w społeczeństwo i Kościół oraz cierpianą przez nie niesprawiedliwość i przemoc.

Mówiąc o pojednaniu, biskup z Kenii stwierdził, że bez Ewangelii jest ono niemożliwe. Natura ludzka bez pomocy łaski Bożej skłonna jest bowiem, by się mścić za doznane krzywdy. Wskazywano też na potrzebę szerzenia katolickiej nauki społecznej wśród przedsiębiorców i polityków, którzy w swej działalności publicznej winni konsekwentnie bronić życia i zasad moralnych. Podejmując powszechny w Afryce problem czarów, biskup z Nigerii przypomniał, że siły zła są realne, jak potwierdza Biblia. W każdej diecezji powinien być egzorcysta, by ratować wiernych przed praktykami czarowników.

Po 22 ojcach synodalnych w sobotę 10 października zabrało też głos czterech audytorów. Byli to: były premier Togo, odpowiedzialna za Ruch Focolari w Wybrzeżu Kości Słoniowej, siostra z powstałego w Kamerunie zgromadzenia zakonnego i świecki koordynator krajowej komisji Iustitia et Pax przy kameruńskim episkopacie.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
14°C Czwartek
wieczór
12°C Piątek
noc
9°C Piątek
rano
16°C Piątek
dzień
wiecej »