Władze Indii kategorycznie odrzuciły prośbę rządu Albanii o przeniesienie do tego kraju doczesnych szczątków bł. Matki Teresy z Kalkuty. Założycielka Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Miłości jest pochowana w jego domu macierzystym w Kalkucie
- Matka Teresa była obywatelką Indii i spoczywa w swoim kraju, na swojej ziemi – oświadczył rzecznik ministerstwa spraw zagranicznych Vishnu Prakash. Dodał, że sprawa przeniesienia jej zwłok do Albanii dla władz Indii nie istnieje.
Premier Albanii Sali Berisha chciał sprowadzenia doczesnych szczątków Matki Teresy do tego kraju w związku z 100. rocznicą jej urodzin, przypadającą w sierpniu 2010 r. Jednocześnie s. Christie ze Zgromadzenia Misjonarek Miłości oświadczyła, że zgromadzenie nie zostało poinformowane o takim projekcie.
Matka Teresa była Albanką urodzoną w Skopje, stolicy Macedonii. W Albanii mieszkały jej matka i siostra. Jednak komunistyczne władze tego kraju odmawiały jej prawa do wjazdu na terytorium Albanii. Nie pozwoliły także jej chorej matce wyjechać na leczenie zagranicę. Po raz pierwszy Matka Teresa mogła przyjechać do Albanii dopiero w 1989 r., już po śmierci swych bliskich. W 1993 r. towarzyszyła Janowi Pawłowi II w czasie jego wizyty w tym kraju. Kilka miesięcy później otworzyła tam pierwszy dom swego zgromadzenia.
Matka Teresa przyszła na świat jako Agnesë Gonxhe Bojaxhiu 26 sierpnia 1910 r. w Skopje, lecz urodziny zawsze obchodziła 27 sierpnia, w dniu przyjęcia chrztu. Mając 18 lat wstąpiła do zgromadzenia loretanek. Rok później wyjechała do Indii, gdzie była nauczycielką w szkole dla dziewcząt.
Chcąc się zajmować ludźmi najbiedniejszymi i najbardziej opuszczonymi, założyła w 1949 r. Zgromadzenie Sióstr Misjonarek Miłości. Obecnie liczy ono ponad 4,5 tys. członkiń w 133 krajach na wszystkich kontynentach. W 1963 r. założyła męskie Zgromadzenie Braci Misjonarzy Miłości. W 1979 r. została uhonorowana Pokojową Nagrodą Nobla. Zmarła 5 września 1997 r. w Kalkucie. Papież Jan Paweł II ogłosił ją błogosławioną 19 października 2003 r.
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.