Sytuacja na Bliskim Wschodzie, wyzwania w Afganistanie, zagrożenie ze strony Iranu i polsko-izraelska współpraca wojskowo-techniczna - to niektóre tematy środowych rozmów szefa MON Bogdana Klicha i wicepremiera, ministra obrony Izraela Ehuda Baraka.
Ministrowie relacjonowali mediom na krótkim briefingu po spotkaniu w Warszawie, że podczas spotkania omawiali "kluczowe kwestie". "Rozmawialiśmy o sytuacji na Bliskim Wschodzie, o tym jak ją widzi Izrael, o zagrożeniach ze strony Iranu, nie tak znowu odległych od polskiego terytorium; tutaj wiedza i doświadczenia ze strony naszych izraelskich przyjaciół jest niezwykle ważna" - powiedział Klich.
"Rozmawialiśmy na temat wyzwań, które stoją przed społecznością międzynarodową w Afganistanie, jak my Polacy postrzegamy sytuację w tym kraju, w jakim kierunku zmierza operacja ISAF. Zaczęliśmy rozmowę na temat współpracy wojskowo-technicznej, którą będziemy kontynuować przy lunchu" - dodał szef MON.
Jak deklarował, Izrael pod względem wojskowo-technicznym to jeden z naszych najbardziej stabilnych partnerów. "Jesteśmy zadowoleni z zaangażowania Izraela w nasz przemysł obronny i z wywiązania się firm izraelskich z zobowiązań offsetowych" - dodał Klich.
Ehud Barak także ocenił, że relacje między Polską a Izraelem, także w dziedzinie przemysłu obronnego, są "bardzo dobre". "My w Izraelu, niestety, mamy duże doświadczenie militarne z powodu wojny, która toczy się w naszym kraju" - dodał.
Barak dziękował za zaangażowanie polskich żołnierzy w misji na Wzgórzach Golan i deklarował w kontekście polskiej obecności w Afganistanie "gotowość podzielenia się doświadczeniem, jeśli chodzi o ochronę polskich żołnierzy i walkę z terrorystami".
Podczas spotkania z mediami obaj politycy nawiązywali do pogody w stolicy.
"To prawdziwa satysfakcja, że minister, wicepremier jest w Warszawie, także ze względu na to, że miał problemy żeby dolecieć. Warunków klimatycznych nie byliśmy w stanie przewidzieć" - mówił Klich.
"Widzieliśmy się kilka miesięcy temu w Izraelu. Jedyna różnica, jaką dostrzegam między naszym spotkaniem w Tel Awiwie i teraz Warszawie, to pogoda. Ostatni raz taki śnieg w Tel Awiwie 60 lat temu, na długo przed urodzeniem pana ministra i zanim jeszcze Gomułka doszedł w Polsce do władzy" - dodał Barak, wywołując ogólną wesołość.
„Będziemy działać w celu ochrony naszych interesów gospodarczych”.
Propozycja amerykańskiego przywódcy spotkała się ze zdecydowaną krytyką.
Strona cywilna domagała się kary śmierci dla wszystkich oskarżonych.
Franciszek przestrzegł, że może ona też być zagrożeniem dla ludzkiej godności.
Dyrektor UNAIDS zauważył, że do 2029 r. liczba nowych infekcji może osiągnąć 8,7 mln.