Polsko izrealskie rozmowy o obronności

Sytuacja na Bliskim Wschodzie, wyzwania w Afganistanie, zagrożenie ze strony Iranu i polsko-izraelska współpraca wojskowo-techniczna - to niektóre tematy środowych rozmów szefa MON Bogdana Klicha i wicepremiera, ministra obrony Izraela Ehuda Baraka.

Ministrowie relacjonowali mediom na krótkim briefingu po spotkaniu w Warszawie, że podczas spotkania omawiali "kluczowe kwestie". "Rozmawialiśmy o sytuacji na Bliskim Wschodzie, o tym jak ją widzi Izrael, o zagrożeniach ze strony Iranu, nie tak znowu odległych od polskiego terytorium; tutaj wiedza i doświadczenia ze strony naszych izraelskich przyjaciół jest niezwykle ważna" - powiedział Klich.

"Rozmawialiśmy na temat wyzwań, które stoją przed społecznością międzynarodową w Afganistanie, jak my Polacy postrzegamy sytuację w tym kraju, w jakim kierunku zmierza operacja ISAF. Zaczęliśmy rozmowę na temat współpracy wojskowo-technicznej, którą będziemy kontynuować przy lunchu" - dodał szef MON.

Jak deklarował, Izrael pod względem wojskowo-technicznym to jeden z naszych najbardziej stabilnych partnerów. "Jesteśmy zadowoleni z zaangażowania Izraela w nasz przemysł obronny i z wywiązania się firm izraelskich z zobowiązań offsetowych" - dodał Klich.

Ehud Barak także ocenił, że relacje między Polską a Izraelem, także w dziedzinie przemysłu obronnego, są "bardzo dobre". "My w Izraelu, niestety, mamy duże doświadczenie militarne z powodu wojny, która toczy się w naszym kraju" - dodał.

Barak dziękował za zaangażowanie polskich żołnierzy w misji na Wzgórzach Golan i deklarował w kontekście polskiej obecności w Afganistanie "gotowość podzielenia się doświadczeniem, jeśli chodzi o ochronę polskich żołnierzy i walkę z terrorystami".

Podczas spotkania z mediami obaj politycy nawiązywali do pogody w stolicy.

"To prawdziwa satysfakcja, że minister, wicepremier jest w Warszawie, także ze względu na to, że miał problemy żeby dolecieć. Warunków klimatycznych nie byliśmy w stanie przewidzieć" - mówił Klich.

"Widzieliśmy się kilka miesięcy temu w Izraelu. Jedyna różnica, jaką dostrzegam między naszym spotkaniem w Tel Awiwie i teraz Warszawie, to pogoda. Ostatni raz taki śnieg w Tel Awiwie 60 lat temu, na długo przed urodzeniem pana ministra i zanim jeszcze Gomułka doszedł w Polsce do władzy" - dodał Barak, wywołując ogólną wesołość.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
23°C Czwartek
noc
19°C Czwartek
rano
27°C Czwartek
dzień
27°C Czwartek
wieczór
wiecej »