Sytuacja na Bliskim Wschodzie, wyzwania w Afganistanie, zagrożenie ze strony Iranu i polsko-izraelska współpraca wojskowo-techniczna - to niektóre tematy środowych rozmów szefa MON Bogdana Klicha i wicepremiera, ministra obrony Izraela Ehuda Baraka.
Ministrowie relacjonowali mediom na krótkim briefingu po spotkaniu w Warszawie, że podczas spotkania omawiali "kluczowe kwestie". "Rozmawialiśmy o sytuacji na Bliskim Wschodzie, o tym jak ją widzi Izrael, o zagrożeniach ze strony Iranu, nie tak znowu odległych od polskiego terytorium; tutaj wiedza i doświadczenia ze strony naszych izraelskich przyjaciół jest niezwykle ważna" - powiedział Klich.
"Rozmawialiśmy na temat wyzwań, które stoją przed społecznością międzynarodową w Afganistanie, jak my Polacy postrzegamy sytuację w tym kraju, w jakim kierunku zmierza operacja ISAF. Zaczęliśmy rozmowę na temat współpracy wojskowo-technicznej, którą będziemy kontynuować przy lunchu" - dodał szef MON.
Jak deklarował, Izrael pod względem wojskowo-technicznym to jeden z naszych najbardziej stabilnych partnerów. "Jesteśmy zadowoleni z zaangażowania Izraela w nasz przemysł obronny i z wywiązania się firm izraelskich z zobowiązań offsetowych" - dodał Klich.
Ehud Barak także ocenił, że relacje między Polską a Izraelem, także w dziedzinie przemysłu obronnego, są "bardzo dobre". "My w Izraelu, niestety, mamy duże doświadczenie militarne z powodu wojny, która toczy się w naszym kraju" - dodał.
Barak dziękował za zaangażowanie polskich żołnierzy w misji na Wzgórzach Golan i deklarował w kontekście polskiej obecności w Afganistanie "gotowość podzielenia się doświadczeniem, jeśli chodzi o ochronę polskich żołnierzy i walkę z terrorystami".
Podczas spotkania z mediami obaj politycy nawiązywali do pogody w stolicy.
"To prawdziwa satysfakcja, że minister, wicepremier jest w Warszawie, także ze względu na to, że miał problemy żeby dolecieć. Warunków klimatycznych nie byliśmy w stanie przewidzieć" - mówił Klich.
"Widzieliśmy się kilka miesięcy temu w Izraelu. Jedyna różnica, jaką dostrzegam między naszym spotkaniem w Tel Awiwie i teraz Warszawie, to pogoda. Ostatni raz taki śnieg w Tel Awiwie 60 lat temu, na długo przed urodzeniem pana ministra i zanim jeszcze Gomułka doszedł w Polsce do władzy" - dodał Barak, wywołując ogólną wesołość.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.