Abp Głódź do NSZZ Solidarność

„Sztandarów nie zwijajcie! Jeszcze nie czas!” – apelował dziś do związkowców Solidarności abp Sławoj Leszek Głódź.

W homilii wygłoszonej w Białymstoku na rozpoczęcie XXIII Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ Solidarność, metropolita gdański wyraził ubolewanie z powodu „ogromnego rozwarstwienia płac” i „załamania się polityki prorodzinnej państwa”.

„Wasze spotkanie odbywa się w dniach, kiedy z całą ostrością, powiedzieć można z brutalnością, przed polską opinią publiczną stanęły kwestie związane z moralną stroną uprawiania polityki, ze sprzeniewierzeniem się standardom, z przekreśleniem pierwiastka etycznego, jako naczelnej zasady służby publicznej” – powiedział abp Głódź.

Przemawiając podczas Mszy św. w białostockiej archikatedrze, hierarcha podkreślił, że ze względu na swoją rolę w odzyskaniu przez Polskę wolności, „Solidarność” ma szczególne prawo by oceniać jaki użytek czyni się z wolności w wymiarze spraw społecznych. W tym kontekście wyraził ubolewanie z powodu ogromnego rozwarstwienia płac, niedożywienia dzieci, ubóstwa rodzin wielodzietnych i załamania się polityki prorodzinnej państwa.

Odwołując się do zakończonych w niedzielę w Gdańsku 1. Katolickich Dni Społecznych dla Europy abp Głódź przypomniał, że mówiono tam m.in. o potrzebie zbliżenia się świata pracy do Kościoła. Dodał, że świat pracy czerpie moc ducha z Ewangelii, z Kościoła. „W przestrzeń laicyzującego się świata, wyzbywającego się poczucia sacrum – wnosi ewangeliczne, chrześcijańskie wartości. Takie zbliżenie było przecież doświadczeniem ‘Solidarności’ – podkreślił metropolita gdański.

„To także wasze zadanie, nasycać ewangelicznym wartościami świat pracy ludzkiej, nie pozwolić, aby górę wzięły zasady przeciwne chrześcijańskiej etyce, chrześcijańskiej drodze” – zachęcał hierarcha.

Abp Głódź, który przed wyjazdem do pracy w Watykanie, przez kilka miesięcy był kapelanem regionu białostockiego NSZZ Solidarność wyraził związkowcom wdzięczność za wierność ideałom Sierpnia 1980 i Polski Niepodległej oraz za ich wiarę.

„Sztandarów nie zwijajcie! Jeszcze nie czas!” – apelował do delegatów „Solidarności” abp Głódź. „Przed Wami czas orki, zasiewu. Trwajcie w oczekiwaniu na plon!” – dodał hierarcha cytując słowa Chrystusa z Ewangelii wg św. Łukasza: „Podnieście głowy i nabierzcie ducha”.

Podczas XXIII Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ Solidarność w Białymstoku związkowcy będą dyskutowali m.in. o sytuacji struktur związkowych i funkcjonowaniu związku w czasie kryzysu gospodarczego.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
21°C Poniedziałek
noc
19°C Poniedziałek
rano
28°C Poniedziałek
dzień
30°C Poniedziałek
wieczór
wiecej »