Reklama

Kard. Kasper o owocach ekumenizmu

Optymizm co do relacji katolicko-protestanckich wyraził kard. Walter Kasper, prezentując w watykańskim biurze prasowym książkę „Zbieranie owoców. Podstawowe aspekty wiary chrześcijańskiej w dialogu ekumenicznym. Ekumeniczny konsensus, zbieżności i różnice” (Harvesting the Fruits. Basic Aspects of Christian Faith in Ecumenical Dialogue. Ecumenical Consensus, Convergences and Differences).

Reklama

Ukazała się ona po angielsku w londyńskim wydawnictwie Continuum i ma być wkrótce przełożona na inne języki. Jak poinformował przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan, jest ona owocem dwóch lat pracy jego samego i pracowników tej dykasterii, z pomocą jej konsultorów i przedstawicieli innych wyznań. Była przedmiotem dyskusji na ostatniej sesji plenarnej Rady w grudniu 2008 r., co pozwoliło jeszcze na wniesienie poprawek i zmian.

Kościół katolicki prowadzi obecnie 16 dialogów dwustronnych z Cerkwiami prawosławnymi, z protestanckimi wspólnotami kościelnymi i z tzw. „wolnymi Kościołami”, jak np. zielonoświątkowcy. Dialogi z protestantami rozpoczęto przed 40 laty, zaraz po Soborze. Ich właśnie dotyczy książka „Zbieranie owoców”, którą zaprezentował kard. Kasper.

„Zbierając owoce, sami byliśmy pozytywnie zaskoczeni tym, jak wiele zostało osiągnięte w tych latach. Jest to zbiór bardzo bogaty, który kładzie kres wielu polemikom i rozwiązuje liczne problemy historyczne reformacji. Może to stanowić jasną odpowiedź na szerzący się czasem również w Kurii Rzymskiej niesłuszny zarzut, że ekumenizm ze wspólnotami protestanckimi nie przyniósł dotąd owoców i zostawił nas z pustymi rękami. Kto będzie czytał tę książkę, szybko przekona się, że jest przeciwnie. Z drugiej strony, w międzyczasie wyrosło nowe pokolenie ekumenistów – świeckich i księży, profesorów i studentów – którzy nie zdają sobie sprawy, co osiągnięto w tych intensywnych dialogach. Urodzili się już po Soborze. Nie chcemy, by bogactwo osiągniętych rezultatów zostało zapomniane i trzeba było na nowo zaczynać od zera”.

Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan zwrócił uwagę, że dialog posuwa się naprzód. Nie ma już łatwego entuzjazmu, jaki panował zaraz po Soborze, ale jesteśmy dojrzalsi i bardziej realistyczni. Również u naszych partnerów ekumenicznych nastąpiły zmiany. Doszło do nowych podziałów, zwłaszcza gdy chodzi o podejście do pewnych kwestii etycznych. Książka „Zbieranie owoców” ma nadać nowy rozmach dialogowi z protestantami. Kard. Kasper zapowiedział, że w lutym 2010 r. jego dykasteria zorganizuje w oparciu o tę publikację specjalne sympozjum o przyszłości ekumenizmu na Zachodzie.
 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
4°C Poniedziałek
noc
4°C Poniedziałek
rano
9°C Poniedziałek
dzień
10°C Poniedziałek
wieczór
wiecej »

Reklama