Ma 9 lat i właśnie rozpoczął studia na Politechnice Lubelskiej na kierunku mechatronika. Dziś odebrał indeks.
Kamil Wroński naukę na Politechnice Lubelskiej rozpoczął wiosną 2016 r. - Wtedy to wpłynęło do nas oficjalne pismo z Kuratorium Oświaty z prośbą o objęcie patronatem ucznia szkoły podstawowej - informuje prof. Paweł Droździel, prorektor ds. studenckich Politechniki Lubelskiej. - Ze względu na wiek chłopca program zajęć był dobierany elastycznie. Chcieliśmy, aby najpierw oswoił się z uczelnią, poznał wykładowców, zobaczył nasze laboratoria i zlokalizowane w nich nowoczesne urządzenia badawcze.
Przez trzy miesiące Kamil uczęszczał na zajęcia z podstaw programowania sterowników PLC Siemens S7-1200, mechatroniki i matematyki. Zajęcia trwały ok. 6 h tygodniowo. - Kamil dał się poznać jako inteligentny młody człowiek, z ciekawością chłonący wiedzę, którą później potrafił wykorzystać do realizacji swoich elektronicznych projektów - mówi dr inż. Przemysław Filipek z Wydziału Mechanicznego PL. - Ze wszystkich zajęć najbardziej zainteresowało go wirtualne modelowanie 3D. Po kilku godzinach szkolenia Kamil potrafił samodzielnie modelować wybrany element zgodnie z jego rzeczywistymi wymiarami.
Od dziś chłopiec został wprowadzony w normalny system uczelniany. Kamil na uczelni spędzi 15 godz. w tygodniu. Będzie chodził na zajęcia z fizyki, matematyki, robotyki i techniki wytwarzania i montażu. Równocześnie Kamil przeszło 15 godz. w tygodniu spędzi w swojej szkole, w której w tym roku jednocześnie jest w klasie IV i V. - Nie możemy zaniedbywać innych przedmiotów - podkreśla Jerzy Piskor, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 21 do której chodzi Kamil. - On musi się rozwijać wszechstronnie - dodaje.
Niezwykłe umiejętności Kamila rodzice dostrzegli już gdy chłopiec miał ok 2 lat. - On potrafił rozkręcić każdy sprzęt elektroniczny i na nowo go skręcić - mówi mama Kamila Joanna Wrońska. - Nieustannie coś budował z lego i chodził ze śrubokrętem - opowiada. - Ciągle zadawał pytania i nie dało się go zbyć byle jakimi odpowiedziami.
Kamil bardzo lubi czytać książki i jak mówi jego mama wszystko go interesuje.- Jest bardzo zainteresowany m.in. tym jak funkcjonuje nasze państwo oraz Unia Europejska - śmieje się kobieta.
Młody naukowiec w przeciwieństwie do swoich szkolnych kolegów nie łapie pokemonów i nie lubi grać w piłkę nożną. - Nie jest mu więc łatwo nawiązać kontakt z rówieśnikami - stwierdza pani Joanna.
Kamil bardzo się cieszy,że ma statusu studenta.Na oficjalne powitanie z uczelnią przyniósł model bramy wjazdowej, który wykonał podczas wakacji jako podsumowanie zajęć z podstaw programowania sterowników PLC Siemens S7-1200. - Budowałem go kilka miesięcy godzinę dziennie każdego dnia - wyjaśnia mały geniusz.
Kamil podobnie jak inni studenci będzie normalnie zdawał egzaminy na uczelni i absolutnie go to nie przeraża. - Jedyne co go martwi, to czy przypadkiem studenci nie będą się z niego śmiać, że taki mały a już na studiach - mówi mama chłopca.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.