W weekend w Warszawie odbędzie się pierwszy ogólnopolski zjazd polskich Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. W spotkaniu weźmie udział około 70 Sprawiedliwych, którzy z narażeniem życia własnego i swoich bliskich ratowali Żydów.
Okazją do spotkania jest 30-lecie Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata.
– Jesteśmy na odejściu, bo każdego miesiąca, czasami tygodnia, ktoś z nas odchodzi. Niedługo już nas nie będzie, więc chcemy uczcić nasze Towarzystwo – powiedział PAP wiceprezes Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata Józef Walaszczyk.
W ocenie p.o. szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jana Józefa Kasprzyka na podkreślenie zasługuje fakt, że „po raz pierwszy od II wojny światowej państwo polskie, poprzez Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, stwarza możliwość spotkania i wychodzi naprzeciw oczekiwaniom członków Towarzystwa Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Spotkania po latach, wymiany doświadczeń, wymiany wspomnień”.
– Jesteśmy wdzięczni tym, którzy świadczyli swoją postawą, że wartości, takie jak miłość bliźniego, służba drugiemu człowiekowi oraz pomoc w sytuacji, w której się znalazł, w czasie tej barbarzyńskiej okupacji niemieckiej, są wartością najważniejszą – zaznaczył Kasprzyk.
Poinformował także, że Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych wraz z Kancelarią Prezydenta oraz MSZ planują w przyszłym roku zorganizować w Warszawie i Markowej spotkanie „wszystkich Polaków żyjących na całym świecie, którzy w okresie II wojny światowej pomagali Żydom, pomagali swoim współbraciom w tych niezwykle dramatycznych latach II wojny światowej i okupacji niemieckiej”.
Zjazd rozpocznie w sobotę wieczorem msza w Katedrze Polowej Wojska Polskiego. Po mszy w podziemiach Ordynariatu Polowego WP odbędzie się uroczysta kolacja zorganizowana przez szefa Urzędu ds. Kombatantów.
W niedzielę w południe Sprawiedliwi oraz przedstawiciele władz państwowych, Instytutu Pamięci Narodowej, organizacji żydowskich spotkają się na uroczystej gali w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Jednym z punktów uroczystości, na specjalne życzenie członków Towarzystwa, będzie koncert w wykonaniu zespołu reprezentacyjnego Wojska Polskiego.
Organizatorami spotkania są: Towarzystwo Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata, Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Gmina Wyznaniowa Żydowska oraz Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
Tytuł „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” przyznawany jest przez jerozolimski instytut Yad Vashem osobom, które z narażeniem własnego życia i życia swoich bliskich ratowały Żydów z zagłady podczas II wojny światowej. Wręczeniu odznaczenia towarzyszy uwiecznienie nazwiska na Ścianie Honoru w Ogrodzie Sprawiedliwych Yad Vashem oraz nadanie honorowego obywatelstwa Izraela.
Na medalu znajduje się sentencja: „Kto ratuje jedno życie, ten jakby ratował cały świat”. W styczniu 2016 r. liczba odznaczonych na całym świecie wynosiła 26 120 osób. Polacy stanowią największą grupę wśród Sprawiedliwych – jest ich 6620.
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.