Sprawiedliwi w Warszawie

W weekend w Warszawie odbędzie się pierwszy ogólnopolski zjazd polskich Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. W spotkaniu weźmie udział około 70 Sprawiedliwych, którzy z narażeniem życia własnego i swoich bliskich ratowali Żydów.

Okazją do spotkania jest 30-lecie Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata.

– Jesteśmy na odejściu, bo każdego miesiąca, czasami tygodnia, ktoś z nas odchodzi. Niedługo już nas nie będzie, więc chcemy uczcić nasze Towarzystwo – powiedział  PAP wiceprezes Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata Józef Walaszczyk.

W ocenie p.o. szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jana Józefa Kasprzyka na podkreślenie zasługuje fakt, że „po raz pierwszy od II wojny światowej państwo polskie, poprzez Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, stwarza możliwość spotkania i wychodzi naprzeciw oczekiwaniom członków Towarzystwa Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Spotkania po latach, wymiany doświadczeń, wymiany wspomnień”.

– Jesteśmy wdzięczni tym, którzy świadczyli swoją postawą, że wartości, takie jak miłość bliźniego, służba drugiemu człowiekowi oraz pomoc w sytuacji, w której się znalazł, w czasie tej barbarzyńskiej okupacji niemieckiej, są wartością najważniejszą – zaznaczył Kasprzyk.

Poinformował także, że Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych wraz z Kancelarią Prezydenta oraz MSZ planują w przyszłym roku zorganizować w Warszawie i Markowej spotkanie „wszystkich Polaków żyjących na całym świecie, którzy w okresie II wojny światowej pomagali Żydom, pomagali swoim współbraciom w tych niezwykle dramatycznych latach II wojny światowej i okupacji niemieckiej”.

Zjazd rozpocznie w sobotę wieczorem msza w Katedrze Polowej Wojska Polskiego. Po mszy w podziemiach Ordynariatu Polowego WP odbędzie się uroczysta kolacja zorganizowana przez szefa Urzędu ds. Kombatantów.

W niedzielę w południe Sprawiedliwi oraz przedstawiciele władz państwowych, Instytutu Pamięci Narodowej, organizacji żydowskich spotkają się na uroczystej gali w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Jednym z punktów uroczystości, na specjalne życzenie członków Towarzystwa, będzie koncert w wykonaniu zespołu reprezentacyjnego Wojska Polskiego.

Organizatorami spotkania są: Towarzystwo Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata, Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Gmina Wyznaniowa Żydowska oraz Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Tytuł „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” przyznawany jest przez jerozolimski instytut Yad Vashem osobom, które z narażeniem własnego życia i życia swoich bliskich ratowały Żydów z zagłady podczas II wojny światowej. Wręczeniu odznaczenia towarzyszy uwiecznienie nazwiska na Ścianie Honoru w Ogrodzie Sprawiedliwych Yad Vashem oraz nadanie honorowego obywatelstwa Izraela.

Na medalu znajduje się sentencja: „Kto ratuje jedno życie, ten jakby ratował cały świat”. W styczniu 2016 r. liczba odznaczonych na całym świecie wynosiła 26 120 osób. Polacy stanowią największą grupę wśród Sprawiedliwych – jest ich 6620.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
26°C Poniedziałek
noc
22°C Poniedziałek
rano
31°C Poniedziałek
dzień
32°C Poniedziałek
wieczór
wiecej »