Zagranym na rogach myśliwskich „Marszem św. Huberta” rozpoczęła się Msza św. w intencji sygnalistów myśliwskich z całej Polski w zagnańskim kościele. Przybyło ich ponad 100, by rywalizować w konkursie „O Statuetkę Dęba „Bartka”.
Sygnaliści myśliwscy z całego kraju zmagali się ze sobą w grze na rogach myśliwskich 18 października w zagnańskim Zespole Szkół Leśnych im. Romana Gesinga w I Świętokrzyskim Konkursie Sygnalistów Myśliwskich „O Statuetkę Dęba „Bartka”. Po zakończonych zawodach wszyscy wzięli udział w Mszy św. hubertowskiej odprawionej w kościele św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Zagnańsku.
Celebrujący Eucharystię ks. proboszcz Ryszard Niemiec, witając rywalizujących sygnalistów, przedstawicieli nadleśnictw, myśliwych, nauczycieli szkół leśnych z całej Polski, podkreślił ogromne znacznie ich oddania, posłannictwa w służbie przyrodzie, którą stworzył Bóg. Apelował, by nadal strzegli tego daru Bożego, jakim jest las i żyjące w nim zwierzęta oraz rosnące rośliny.
Sygnalistów, którzy na rogach myśliwskich urozmaicali Eucharystię, nagrodzono oklaskami na zakończenie za piękną grę. Obok ołtarza stali również sokolnicy z sokołami umocowanymi na przedramionach, którzy na co dzień opiekują się nimi i ratują im niejednokrotnie życie.
W I Świętokrzyskim Konkursie Sygnalistów Myśliwskich „O Statuetkę Dęba „Bartka” sygnaliści rywalizowali w kategorii indywidualnej i zespołowej. Grand Prix zdobył zespół z Technikum Leśnego w Warcinie k. Słupska. Wśród solistów pierwsze i drugie miejsce zajęli uczniowie tej szkoły – Tadeusz Piankowski i Artur Nowicki. Trzecie zajęła wicemistrzyni Polski Gabriela Kazimierczak ze Spychowa (woj. warmińsko – mazurskie).
- Cieszy mnie bardzo liczny udział sygnalistów myśliwskich w świętokrzyskich zawodach oraz przyzwoity ich poziom. Regulamin zawodów umożliwił rywalizację zarówno dla początkujących, średnio zaawansowanych jak i najwyżej zaawansowanych sygnalistów - poinformował KAI sędzia główny zawodów Maciej Strawa, prezes Klubu Sygnalistów PZŁ.
- Pragnę podkreślić to, że na rywalizację z młodzieżą szkół leśnych zdecydowali się dorośli sygnaliści zrzeszeni w Polskim Związku Łowieckim, który również bardzo dobrze wypadli” – dodał.
Klub Sygnalistów Myśliwskich PZŁ zrzesza ponad 3 tys. pasjonatów gry na rogu oraz miłośników muzyki myśliwskiej, dla których najwyższą wartością jest pielęgnowanie i propagowanie wspaniałych polskich tradycji łowieckich będących częścią dziedzictwa narodowego.
Zawodom w Zagnańsku towarzyszyły: wystawa prac plastycznych uczniów ZSL im. R. Gesinga z Zagnańska, galeria fotograficzna „Twory i cuda przyrody”, pokazy sokolnicze oraz prezentacja psów myśliwskich.
Organizatorami byli: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu, Zarząd Okręgowy PZŁ w Kielcach Nadleśnictwo Kielce oraz Zespół Szkół Leśnych im. Romana Gesinga w Zagnańsku . Na podsumowanie i zakończenie imprezy wszyscy sygnaliści wspólnie odegrali sygnały: „Apel na łowy”, „Darz Bór” oraz „Pożegnanie”.
Usługa "Podpisz dokument" przeprowadza użytkownika przez cały proces krok po kroku.
25 lutego od 2011 roku obchodzony jest jako Dzień Sowieckiej Okupacji Gruzji.
Większość członków nielegalnych stowarzyszeń stanowią jednak osoby urodzone po wojnie.