Już 108 podejrzanym postawiono zarzuty w związku z wyłudzeniem z banków kredytów na łączną kwotę ponad pięciu mln zł. Wśród podejrzanych są szefowie zorganizowanej grupy przestępczej, która wyłudzała kredyty, oraz osoby "podstawiane" w banku jako potencjalni kredytobiorcy.
Jak poinformował we wtorek PAP rzecznik podkarpackiej policji podkom. Paweł Międlar, 19 podejrzanych zostało aresztowanych.
Grupa działała od października 2008 do czerwca br. Wyłudzała kredyty w bankach w Rzeszowie, Brzozowie i w województwie lubelskim. Pierwszych 24 podejrzanych zatrzymano w sierpniu br., w tym szefów grupy. Kolejnych zatrzymywano we wrześniu i październiku. Międlar dodał, że śledztwo dobiega końca. Nie wyklucza się jednak kolejnych zatrzymań oraz uzupełnienia zarzutów.
Działalność grupy rozpoczęła się jesienią ub. roku, gdy kilku podejrzanych założyło firmy, by zalegalizować proceder. Jedna z nich świadczyła usługi pośrednictwa kredytowego, kolejne dwie "produkowały" dokumenty konieczne przy ubieganiu się o kredyt. Później podejrzani werbowali ludzi, którzy mieli za odpowiednim wynagrodzeniem zaciągać dla nich kredyty. Otrzymywali oni od głównych organizatorów niezbędne dokumenty: zaświadczenia o dochodach, sfałszowane deklaracje podatkowe i ubezpieczeniowe, czasami nawet schludny, czysty ubiór.
Następnie tzw. słup składał w banku wniosek o kredyt. Otrzymane pieniądze oddawał mocodawcom, a sam zatrzymywał uzgodnioną zapłatę, najczęściej kilka tysięcy złotych.
108 podejrzanym postawiono zarzuty wyłudzania kredytów, za co grozi kara do pięciu lat pozbawienia wolności, oraz oszustwa, zagrożonego karą do ośmiu lat pozbawienia wolności. Ponadto kilku zatrzymanym, którzy wymyślili i zorganizowali proceder zarzucono kierowanie grupą (kara do 10 lat) i udział w zorganizowanej grupie przestępczej (do pięciu lat).
Sprawę wyłudzenia z banków kredytów wykryli policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie. W zatrzymaniach podejrzanych oraz przeszukaniach i konwojach brało udział ponad 120 policjantów z Podkarpacia. Pomysłodawcę procederu, mieszkańca Rzeszowa, zatrzymali antyterroryści z uwagi na jego kryminalną przeszłość i obawę, że może stawiać opór.
Śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Rejonowa dla Miasta Rzeszowa.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.