Za trylogię "Theologia Benedicta" otrzymał Feniksa, nazywanego "polskim Noblem". W auli Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego laureat - ks. prof. Jerzy Szymik - spotkał się z czytelnikami.
5. Poezja.
– Poezja polega na tym, że jeśli coś można powiedzieć krócej niż dłużej, to się to robi krócej – przekonuje. – Dzieło Ratzingera jest ogromne, ale ono w żadnym wypadku nie jest rozwlekłe. I to jest właśnie poetyckie. Poezja jest bowiem umiejętnością skrótu. Ratzinger nie był poetą, ale w jego tekstach wplecionych jest wiele różnych "majstersztyków". To nie jest suchy, teologiczny żargon. On często wchodzi w jakieś relacje obyczajowe – wyjaśnia.
Jego zdaniem, poezja może być miejscem teologicznym, tj. źródłem, z którego teologia wyrasta. Taka była teza jego doktoratu. Uważa, że ten rodzaj poznania, jaki jest w poezji, może być i bywa źródłem teologicznej refleksji i prawd teologicznych. Już u Ojców Kościoła było głębokie przekonanie, że prawdziwym poetą świata jest Chrystus.
Który z tomów trylogii jest najbardziej poetycki? – Trzeci. – Tam już sobie pozwoliłem na więcej – uśmiecha się ks. Jerzy Szymik.
6. Wolność.
– Istnieją dwie koncepcje wolności, które ostro ze sobą konkurują. Pierwsza koncepcja, nazywana oświeceniowo-liberalną, jest oparta wyłącznie na rozumie; całkowicie odcięta od wiary. Jej współczesnym przedłużeniem jest demokracja liberalna, gdzie wola większości decyduje o tym, co jest dobre i złe, etyczne i nieetyczne, stanowiąc prawo i decydując o kształcie, rozumieniu i zakresie wolności. Druga wizja wolności – biblijno-teologiczna – opiera się na przekonaniu, że to wiara chrześcijańska jest prawdziwym wyzwoleniem człowieka, a dokładniej prawda, będąca źródłem wiary. Różnica między wolnością a niewolą w tej koncepcji polega przede wszystkim na statusie, na tym, kim się jest, a nie co się robi – mówił.
Podczas spotkania Andrzej Lampert wykonał m.in Dies Bildnis ist bezaubernd schön – arię Księcia Tamina z I aktu opery "Czarodziejski Flet" W.A. Mozarta oraz "Che gelida manina" z arii Rodolfa z I aktu opery "Cyganeria" G. Pucciniego.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.