Caritas: ponad 150 syryjskich rodzin otrzymuje wsparcie finansowe

Już ponad 150 rodzin, poszkodowanych w wyniku krwawego konfliktu w Syrii, zostało objętych opieką przez Polaków biorących udział w programie "Rodzina-Rodzinie", prowadzonym od początku października przez Caritas Polska. Wsparcia finansowego udzieliło kilkaset osób.

Jak poinformował w środę rzecznik Caritas Polska Paweł Kęska, w ramach prowadzonego projektu na prośbę Konferencji Episkopatu Polski, wsparciem finansowym obejmowane są syryjskie rodziny w Aleppo, uchodźcy syryjscy w Libanie oraz rodziny libańskie, które wskutek masowego napływu uchodźców popadły w nędzę.

Partnerami projektu są: Caritas syryjska i libańska oraz polska misja Sióstr Franciszkanek w Aleppo. Przekazują oni informacje o rodzinach potrzebujących wsparcia do Caritas Polska, a ta umieszcza je na stronie internetowej - www.rodzinarodzinie.caritas.pl - gdzie każdy może poznać ich krótkie historie i podjąć się półrocznego wsparcia finansowego.

Wśród darczyńców znalazło się m.in. kilka parafii, prywatne firmy oraz ponad 500 indywidualnych osób. Każdy sam wybiera kwotę, jaką chce wesprzeć wybraną rodzinę, a którą co miesiąc będzie wpłacać na wskazane konto. W ramach projektu można dokonać także jednorazowej wpłaty w dowolnej wysokości.

Jak mówił dyrektor Caritas Polska ks. Marian Subocz, program jest odpowiedzią na apel papieża Franciszka o przyjmowanie ofiar wojny do swoich parafii i domów.

Z najnowszego raportu Amnesty International wynika, że ponad połowa uchodźców na świecie znalazła schronienie w zaledwie 10 krajach, które wytwarzają tylko około 2,5 proc. światowego PKB. Według raportu licząca 6,6 mln mieszkańców Jordania przyjęła 2,7 mln osób, które uciekły przed wojnami i prześladowaniami; Turcja przyjęła 2,5 mln osób, Pakistan - 1,6 mln, a Liban - 1,5 mln.

Według Organizacji Narodów Zjednoczonych na koniec 2015 roku na świecie było ponad 65 milionów osób, które z powodu wojen i prześladowań opuściły swoje domy.

W trwającej od 2011 r. wojnie domowej, obok walczących początkowo dwóch stron: sił reżimu Baszara al-Asada i opozycji, bardzo zróżnicowanej i podzielonej wewnętrznie, dołączyło w 2014 r. kolejne ugrupowanie - tzw. Państwo Islamskie. Ponad pięcioletni konflikt pochłonął już co najmniej 300 tys. istnień i doprowadził do największego kryzysu humanitarnego od czasów II wojny światowej.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  12°C Sobota
  wieczór
  9°C Niedziela
  noc
  5°C Niedziela
  rano
  12°C Niedziela
  dzień
  wiecej »