Proces ws. Nangar Khel

Wojskowy Sąd Okręgowy prowadzący proces siedmiu żołnierzy oskarżonych o zabicie cywili w rejonie wioski Nangar Khel w Afganistanie przesłuchał wszystkich dostępnych obecnie świadków. W czwartek przesłuchano ostatnich spośród nich.

Części świadków nie można wezwać, gdyż przebywają na misji w ramach kolejnych zmian kontyngentu, część przechodzi badania lekarskie po powrocie z misji lub jest na obowiązkowych urlopach zdrowotnych.

Niewykluczone więc - jak poinformował sąd - że na najbliższe terminy w listopadzie wezwani zostaną biegli. Do przesłuchiwania kolejnych świadków, głównie żołnierzy 18. bielskiego batalionu desantowo-szturmowego, sąd powróci, gdy będzie to możliwe.

Przesłuchiwany w czwartek st. szer. Jacek K. zeznał, że dwóch rebeliantów, których zatrzymano w okolicy, gdzie doszło do wybuchu miny pułapki pod amerykańskim pojazdem i polskim transporterem, co poprzedziło zajście w wiosce, ujęli Amerykanie. "Przekazali ich nam; jeden był ranny, wezwano do niego medevac (ewakuację medyczną-PAP), drugi nie wymagał pomocy" - powiedział.

Świadek nie był w stanie powiedzieć, czy śmigłowce, które później - jego zdaniem jeszcze dwukrotnie - przylatywały do wioski po poszkodowanych, zostały ostrzelane przez rebeliantów. "Nic takiego nie widziałem, ale mogło się tak zdarzyć, bo jedna z maszyn odpaliła racę. Nie wiem jednak dlaczego, czy żeby oświetlić miejsce lądowania, czy z innego powodu" - ocenił. Drugi ze świadków st. szer Bogdan K. zeznał, że "chyba raczej nie było sytuacji, żeby śmigłowce były ostrzelane".

Według st. szer. Jacka K., w zachowaniu dowódcy bazy Wazi Khwa kpt. Olgierda C. po zdarzeniu, "nie było nic szczególnego". "Powiedział nam, że sprawa jest wyjaśniania i żeby nie rozsiewać plotek" - powiedział K. "Moim zdaniem C. to dobry dowódca, zawsze był rozsądny, podejmował trafne decyzje" - dodał.

Na ławie oskarżonych zasiada w procesie siedmiu wojskowych: kpt. Olgierd C. (jako jedyny nie zgadza się na podawanie danych), ppor. Łukasz Bywalec, chor. Andrzej Osiecki, plut. Tomasz Borysiewicz i trzech starszych szeregowych: Damian Ligocki, Jacek Janik i Robert Boksa. Sześciu oskarżono o zabójstwo ludności cywilnej, za co grozi kara dożywotniego więzienia; siódmego o ostrzelanie niebronionego obiektu, za co grozi od pięciu do 15 lat pozbawienia wolności i - w wyjątkowych przypadkach - kara 25 lat więzienia.

Wskutek ostrzału wioski przez polskich żołnierzy 16 sierpnia 2007 r. na miejscu zginęło sześć osób - dwie kobiety i mężczyzna (pan młody przygotowujący się do uroczystości weselnej) oraz troje dzieci (w tym dwoje w wieku od trzech do pięciu lat). Trzy osoby, w tym kobieta w zaawansowanej ciąży, zostały ciężko ranne.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
19°C Sobota
rano
27°C Sobota
dzień
28°C Sobota
wieczór
24°C Niedziela
noc
wiecej »