Trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,5 w środkowych Włoszech w niedzielę było najsilniejszym jakie nawiedziło kraj od 1980 roku - podają media. 36 lat temu wstrząs w Irpinii miał taką samą siłę. Niedzielny wstrząs nie spowodował ofiar śmiertelnych; zniszczenia są ogromne.
W Irpinii zginęło w 1980 roku prawie 3 tysiące osób - przypominają włoskie gazety. Silny wstrząs, który w 2009 roku zniszczył miasto L'Aquila w Abruzji miał magnitudę 6,1, a trzęsienie ziemi w rejonie Amatrice i w całych środkowych Włoszech 24 sierpnia tego roku - 6,3.
Obrona Cywilna informuje po niedzielnym wstrząsie w centralnej części kraju o rannych, którzy odwożeni są do szpitali. Kilka osób ma poważniejsze obrażenia. Z gruzów domu w miejscowości Tolentino koło Ankony wydobyto trzy żywe osoby - podali ratownicy.
Epicentrum silnego wstrząsu znajdowało się między regionami Umbria a Marche.
Sytuację w rejonie Nursji w Umbrii opisuje się jako dramatyczną. W miasteczku, gdzie urodził się święty Benedykt - patron Europy - zawaliła się bazylika pod jego wezwaniem. Został z niej fragment fasady.
Świątynię zbudowano około 1300 roku w miejscu, gdzie według tradycji stał dom rodzinny świętego Benedykta i jego siostry bliźniaczki, świętej Scholastyki - urodzonych w 480 roku. Całe centrum historycznego miasteczka zostało ewakuowane.
Obrona Cywilna informuje o około 20 rannych i bardzo dużych zniszczeniach.
O pomoc prosi burmistrz miejscowości Pievetorina koło Maceraty w Marche. "Jesteśmy w opłakanej sytuacji, miasteczko jest zniszczone, muszę zaopiekować się prawie 900 osobami" - powiedział Alessandro Gentilucci.
Budynki runęły w dziesiątkach miejscowości. Wszystko wskazuje jednak na to, że nikt nie zginął, co tłumaczy zapewne fakt, iż wiele domów było już opuszczonych po środowych wstrząsach o magnitudzie 5,4 i 5,9. Ziemia trzęsła się też w miejscowościach zniszczonych w sierpniu; zanotowano tam dalsze straty i stwierdzono kolejne zawalenia się budynków.
Trzęsienie ziemi było też mocno odczuwalne w Rzymie oraz we Florencji.
RICCARDO ANTIMIANI /PAP/EPA Pęknięta ściana rzymskiej bazyliki św. Pawła za Murami W Rzymie wstrzymano kursowanie metra. Pęknięcia stwierdzono w papieskiej bazylice Świętego Pawła za Murami.
W jednym z domów mieszkalnych w stolicy runęła pusta winda.
Straty zanotowano też w mieście L'Aquila w Abruzji, gdzie dziewięć lat temu w trzęsieniu ziemi zginęło ponad 300 osób.
Po modlitwie Anioł Pański papież wyraził solidarność z mieszkańcami środkowych Włoszech dotkniętych trzęsieniem ziemi. W Nursji na skutek trzęsienia ziemi o sile 6,6 stopni w skali Richtera zawaliło się wiele budynków, w tym miejscowa katedra i bazylika św. Benedykta.
- Modlę się za rannych i za rodziny, które doznały poważnych szkód, a także za osoby zaangażowane w ratowanie i pomoc. Niech Zmartwychwstały Pan da im siłę, a Matka Boża ich strzeże powiedział Franciszek.
Sejsmolodzy nie wykluczają dalszych silnych wstrząsów. Szef Obrony Cywilnej Fabrizio Curcio oświadczył, że w sytuacji tak dużej aktywności sejsmicznej niemożliwe jest udzielanie pomocy ludności na miejscu. Podkreślił, że należy rozlokować pozbawionych dachu nad głową mieszkańców zniszczonych i zagrożonych terenów na wybrzeżu, z dala od epicentrum wstrząsów.
Tak wygląda teraz bazylika św. Benedykta, głównego patrona Europy, w jego rodzinnej Nursji. Już po wcześniejszych wstrząsach była uszkodzona, teraz leży w gruzach.
Crollata la Cattedrale di Norcia #terremoto #earthquake pic.twitter.com/P1Mg2JON97
Crollata la Cattedrale di Norcia #terremoto #earthquake pic.twitter.com/P1Mg2JON97
— Paolo Di Giovanni (@PaoloDiGiovann1) 30 października 2016
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.