„Kordowa - światową stolicą ekumenizmu...” - tak określił to miasto arcybiskup Sewilli i administrator apostolski Kordowy Juan José Asenjo Pelegrino z uwagi na obecność w tym mieście Wspólnej Grupy Roboczej pomiędzy Kościołem Rzymskokatolickim a Światową Radą Kościołów
Wspólna grupa robocza została powołana w 1965 roku w celu prowadzenia oraz inspirowania dialogu między Światową Radą Kościołów i Kościołem rzymskokatolickim. Grupa nie wchodzi w skład Światowej Rady Kościołów, ani nie jest częścią struktur watykańskich. Jest ciałem niezależnym. Jej celem jest prowadzenie i inspirowanie dialogu oraz koordynowanie całego procesu współpracy między poszczególnymi zespołami Światowej Rady Kościołów a odpowiadającymi im instytucjami w Kościele Rzymskokatolickim, a także opracowanie form, jakie winny przybrać wzajemne pomiędzy nimi kontakty.
Wspólna Grupa Robocza składa się z ok. 40 przedstawicieli Kościoła Rzymskokatolickiego i Światowej Rady Kościołów, powołanych z różnych krajów i części świata. Konstytuje się po każdym Zgromadzeniu Ogólnym ŚRK. Mandat grupy trwa 7 lat. Posiedzenia odbywają się raz w roku. Na zakończenie swojego mandatu grupa przedstawia oficjalny raport.
Aktualnie grupa pracuje nad dwoma tematami: recepcja i duchowe korzenie ekumenizmu. W ostatecznym raporcie zostaną także ujęte kwestie migracji i zaangażowania młodzieży.
Podczas pobytu w Kordowie członkowie grupy mieli możliwość gościć u arcybiskupa Sewilli, mera miasta, spotkania osób związanych z ruchem ekumenicznym, poznania historii oraz doświadczyć przenikania się kultur w tym mieście.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.