Nowoczesny ośrodek naukowy w Chorzowie

Śląskie Międzyuczelniane Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych (CEBI) powstanie do 2012 r. w Chorzowie. Przewiduje to umowa na opracowanie projektu wykonawczego oraz realizację budowy tej nowej placówki podpisana w piątek w Uniwersytecie Śląskim (UŚ) w Katowicach.

CEBI ma być ośrodkiem, w którym specjaliści z najlepszych śląskich uczelni połączą siły, prowadząc zaawansowane badania oraz będą uczyć studentów na perspektywicznych dla gospodarki kierunkach.

"Chcemy doprowadzić do konsolidacji tego, co najlepsze w śląskich uczelniach. Ta jednostka będzie reprezentowała najnowocześniejsze dziedziny nauki. Jesteśmy pewni, że będzie to miejsce, które wykształci specjalistów potrzebnych zrównoważonemu rozwojowi polskiej i europejskiej gospodarki" - mówił podczas piątkowej konferencji prasowej rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. Wiesław Banyś.

Wykonawcą projektu wykonawczego i budowy CEBI będzie konsorcjum: Mostostalu Warszawa, Acciona Infraestructuras oraz Autorskiej Pracownia Architektury - Kuryłowicz & Associates. Wartość inwestycji to blisko 104 mln zł - z czego 64 mln zł ze środków unijnych, 20 mln zł z dotacji przyznanej przez sejmik województwa, 4 mln zł z budżetu miasta Chorzowa, a reszta z funduszy UŚ.

Kanclerz UŚ dr Jan Jelonek w rozmowie z PAP zaznaczył, że koszty budowy Centrum dotyczą jedynie wzniesienia budynków i ich podstawowego wyposażenia. Zakup specjalistycznej aparatury badawczej - oprócz tej, którą już dysponują śląskie uczelnie i mogłaby być przeniesiona do CEBI - będzie musiał zostać sfinansowany z odrębnych źródeł.

Obiekty Centrum o łącznej powierzchni użytkowej 16,8 tys. m kw. będą własnością UŚ udostępnianą innym uczelniom i jednostkom badawczym z regionu na podstawie dwustronnych umów. CEBI ma rozwinąć już istniejącą ich współpracę m.in. w zakresie projektów badawczo-naukowych.

Chorzowskie placówka ma stać się m.in. siedzibą dla dwóch takich przedsięwzięć. W ramach zawiązanego w 2007 r. konsorcjum Biofarma - UŚ, Politechnika Śląska, Śląski Uniwersytet Medyczny oraz Centrum Onkologii w Gliwicach będą zajmować się tam wspólnie biotechnologią, bioinżynierią i bioinformatyką.

Drugi projekt - Centrum Zaawansowanych Technologii - UŚ i Politechnika Śląska realizują wraz z Głównym Instytutem Górnictwa, prowadząc m.in. badania nad czystymi technologiami węglowymi.

W Centrum będą też rozwijane takie kierunki studiów jak m.in. autorski projekt UŚ - fizyka medyczna, a także biofizyka, inżynieria materiałowa, inżynieria biomedyczna i nauki o środowisku. Studenci fizyki będą mogli na studiach uzupełniających specjalizować się w: nano-karbo-technologii, fizyce nanoukładów i kwantowych technikach informatycznych, nanofizyce oraz materiałach mezoskopowych. Inne planowane tam specjalności to m.in. chemia leków, matematyka przemysłowa i biomatematyka.

Zdaniem dr. Jelonka, atutem CEBI ma być jego położenie - ośrodek powstanie obok stanowiącej kręgosłup komunikacyjny aglomeracji Drogowej Trasy Średnicowej, a jednocześnie na terenie wolnym od drgań związanych z komunikacją i zakłóceń elektromagnetycznych powodowanych np. przez linie kolejowe i tramwajowe. To ważne, bo w centrum powstaną laboratoria, wymagające optymalnych warunków dla aparatury pomiarowej.

CEBI to niejedyna aktualna inwestycja Uniwersytetu Śląskiego. Trwają prace przy budowie Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej - wspólnej inwestycji UŚ oraz katowickiej Akademii Ekonomicznej. W bliskich planach uczelni jest też budowa nowego budynku Wydziału Radia i Telewizji oraz Centrum Biotechnologii i Bioróżnorodności dla Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
20°C Piątek
rano
28°C Piątek
dzień
30°C Piątek
wieczór
26°C Sobota
noc
wiecej »