Ruszyła nowa edycja Wszechnicy Kultury Prawosławnej

Wykłady dotyczące historii i duchowości prawosławia, problemów wiary, ale także współczesnych spraw społecznych, złożą się na 12. edycję Wszechnicy Kultury Prawosławnej, zainaugurowaną w poniedziałek w Białymstoku.

To bardzo popularny nie tylko wśród osób wyznania prawosławnego, cykl comiesięcznych spotkań w Centrum Kultury Prawosławnej w Białymstoku, w czasie których prelegentami są cerkiewni hierarchowie i naukowcy badający prawosławie.

Pierwszy wykład obecnej edycji, poświęcony prawosławnemu pojmowaniu świętości, wygłosił abp Jakub, ordynariusz prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej. Do kwietnia 2010 roku będzie jeszcze sześć takich spotkań, poświęconych np. powrotowi Łemków do prawosławia w XX wieku, historii prawosławnej diecezji lubelsko-chełmskiej, wartości i znaczeniu postu w życiu chrześcijanina.

Współorganizatorem wszechnicy jest Cerkiewne Bractwo Świętych Cyryla i Metodego. Jak powiedział PAP jego przewodniczący prof. Andrzej Łapko, tematyka spotkań jest rokrocznie modyfikowana, biorąc pod uwagę konteksty historyczne (stąd w poprzedniej edycji temat poświęcony akcji "Wisła") ale także aktualne problemy społeczne czy światowe. Dlatego w tej edycji będzie spotkanie poświęcone bioetyce.

"Bardzo zależy nam na wykładowcach z +górnej półki+. Dlatego często zapraszamy do wygłoszenia referatów hierarchów z kraju i zagranicy" - dodał Łapko. W tej edycji wydarzeniem ma być kwietniowy referat uznanego rosyjskiego naukowca, wykładowcy Moskiewskiej Akademii Teologicznej prof. Aleksieja Osipowa, na temat modlitwy prawdziwej i fałszywej. Miał odbyć się w minionej edycji, ale został odwołany.

Ten wykład, wyjątkowo, planowany jest w auli Uniwersytetu w Białymstoku, bo organizatorzy liczą na dużo liczniejszy niż zwykle udział słuchaczy.

W założeniu wszechnica ma przyczyniać się do upowszechniania wiedzy o prawosławiu, nie tylko wśród prawosławnych, ale też wyznawców innych religii, by kształtować właściwe postawy współżycia. Przedsięwzięcie wspiera Katedra Teologii Prawosławnej Uniwersytetu w Białymstoku oraz prawosławna diecezja białostocko-gdańska.

Po całym cyklu, wykłady są drukowane w formie wydawnictwa. Ze spotkań korzystają m.in. prawosławni katecheci, a słuchacze przyjeżdżają także spoza Białegostoku.

W regionie północno-wschodnim są największe w kraju skupiska prawosławnych. Hierarchowie Cerkwi szacują, że w całej Polsce jest blisko 550-600 tys. prawosławnych, z czego połowa mieszka w województwie podlaskim.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
18°C Wtorek
noc
15°C Wtorek
rano
23°C Wtorek
dzień
23°C Wtorek
wieczór
wiecej »