Do konkursu zgłoszono 101 publikacji. Wśród nich była książka, której współautorem jest dziennikarz "Gościa Niedzielnego".
To już IX edycja konkursu "Książka Historyczna Roku" im. Oskara Haleckiego.
Jury wybrało najlepsze książki w dwóch kategoriach: najlepsza książka naukowa poświęcona dziejom Polski i Polaków w XX wieku oraz najlepsza książka popularnonaukowa.
Najlepszą książką naukową roku jury pod przewodnictwem prof. Antoniego Dudka uznało publikację Jakuba Tyszkiewicza: "Rozbijanie monolitu. Polityka Stanów Zjednoczonych wobec Polski 1945-1988" wyd. naukowego PWN. To praca, w której przedstawiono politykę Stanów Zjednoczonych wobec Polski w czasie komunizmu. Autor zaprezentował w niej wiele nowych informacji dotyczących koncepcji i mechanizmów podejmowania decyzji przez poszczególne administracje prezydenckie wobec Polski Ludowej i dyskusji prowadzonych przez gremia realizujące politykę zagraniczną, w tym także opinie wywiadowcze, w całym okresie zimnowojennego starcia między Wschodem a Zachodem.
W plebiscycie internautów z kolei zwyciężyła książka Bartłomieja Szyprowskiego: "Sąd kapturowy przy Komendzie Głównej Związku Walki Zbrojnej w Warszawie (sierpień 1940 r. - listopad 1941 r.). Podziemie w walce ze zdrajcami Rzeczypospolitej”.
Wśród książek nominowanych do nagrody była publikacja "Agca nie był sam" autorstwa Andrzeja Grajewskiego, zastępcy redaktora naczelnego "Gościa" i Michała Skwary, prokuratora IPN.
Jak tłumaczył prof. Antoni Dudek, wszyscy nominowani autorzy mogą czuć się wyróżnieni, bo zaistnieli w przestrzeni publicznej, a jak pokazuje historia konkursu, ta nominacja przekłada się na sprzedaż książek. "Jeśli ktoś interesuje się historią, a nie wie, jaką książkę wybrać, niech sięgnie po te z listy nominowanych do nagrody" - zachęcał prof. A. Dudek w rozmowie z TVP Historia.
"Nie byłoby dobrych filmów historycznych bez dobrych książek" - zauważył podczas gali prezes Telewizji Polskiej Jacek Kurski. Wspomniał przy tym że najlepszy, jego zdaniem, polski film historyczny ostatnich lat, jakim jest "Wołyń" Wojciecha Smarzowskiego, nie powstałby bez wnikliwej lektury książek historycznych.
W kategorii Książka Naukowa nagrodzono
Za najlepszą książkę popularnonaukową jury uznało publikację Cezarego Łazarewicza „Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka”. Internauci z kolei w swoim głosowaniu wybrali „Sto lat harcerstwa”, Wojciecha Hausnera, Marka Wierzbickiego.
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Waszyngton zaoferował pomoc w usuwaniu szkód i ustalaniu okoliczności ataku.