Poprawa stosunków katolicko-prawosławnych w Rosji i konieczność współdziałania katolickich przytułków dla dzieci z duchownymi prawosławnymi - to główne wnioski, do jakich doszli uczestnicy posiedzenia Wspólnej Grupy Roboczej ds. Rozpatrzenia Problemów w Stosunkach między Kościołem Rzymskokatolickim a Rosyjskim Kościołem Prawosławnym. Obradowała ona 28 października w salezjańskim Ośrodku Duchowo-Kulturalnym im. Św. Jana Bosco w Moskwie.
Było to pierwsze spotkanie tego gremium w odnowionym składzie od marca 2008 - stwierdza ogłoszony 30 bm. komunikat Patriarchatu Moskiewskiego.
Uczestnicy posiedzenia wyrazili zadowolenie z korzystnych zmian w stosunkach katolicko-prawosławnych w Rosji. Zwrócono uwagę, że nadal winno się rozwijać katolików i prawosławnych w takich dziedzinach jak obrona tradycyjnych wartości moralnych w społeczeństwie rosyjskim, wprowadzenie do szkół średnich przedmiotu „Podstawy wychowania duchowo-moralnego”, konieczność ustanowienia instytucji kapelanów wojskowych i opieki duchowej nad więźniami.
Uczestnicy spotkania zgodzili się, że pożądana jest także współpraca w dziedzinie kulturalno-oświatowej i służby społecznej. Konieczna jest też ściślejsza współpraca przytułków dla dzieci, prowadzonych przez duchowieństwo katolickie, ze społecznie zaangażowanymi prawosławnymi duchownymi i świeckimi. Podkreślano konieczność zapewnienia opieki prawosławnej nad wychowankami takich placówek, ochrzczonymi w prawosławiu.
Omawiano plany przeprowadzenia wspólnych seminariów i konferencji, na których przedstawiciele obu Kościołów, zajmujący się wychowaniem dzieci, mogliby dzielić się doświadczeniami i ewentualnie współpracować ze sobą w tym zakresie. Na przykład dla wychowawców prawosławnych ciekawe może być bogate doświadczenie salezjanów w pracy z dziećmi i młodzieżą.
Uczestnicy spotkania zapoznali się z działalnością Ośrodka im. św. Jana Bosco, pomyślanym przez jego założycieli jako obóz dla młodzieży katolickiej oraz jako miejsce duchowych spotkań grup księży i świeckich katolików.
W spotkaniu wzięli udział m.in.: sekretarz generalny Konferencji Biskupów Katolickich Rosji ks. Igor Kowalewski i I sekretarz przedstawicielstwa Stolicy Apostolskiej w Moskwie prał. Visvaldis Kulbokas – ze strony katolickiej oraz wiceprzewodniczący Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego (OWCS) hieromnich Filip i sekretarz OWCS ds. stosunków międzychrześcijańskich ks. Igor Wyżanow – z ramienia Kościoła prawosławnego.
Następne posiedzenie tego zespołu odbędzie się w grudniu br.
Wspólną Grupę Roboczą ds. Rozpatrzenia Problemów w Stosunkach między Kościołem Rzymskokatolickim a Rosyjskim Kościołem Prawosławnym powołano do życia w wyniku wizyty w Rosji w lutym 2004 kard. Waltera Kaspera, przewodniczącego Papieskiej Rady Popierania Jedności Chrześcijan. Zbiera się ona nieregularnie, zwykle dwa razy w roku, dla omówienia pojawiających się na bieżąco problemów w stosunkach między obu Kościołami.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.