Poprawa stosunków katolicko-prawosławnych w Rosji i konieczność współdziałania katolickich przytułków dla dzieci z duchownymi prawosławnymi - to główne wnioski, do jakich doszli uczestnicy posiedzenia Wspólnej Grupy Roboczej ds. Rozpatrzenia Problemów w Stosunkach między Kościołem Rzymskokatolickim a Rosyjskim Kościołem Prawosławnym. Obradowała ona 28 października w salezjańskim Ośrodku Duchowo-Kulturalnym im. Św. Jana Bosco w Moskwie.
Było to pierwsze spotkanie tego gremium w odnowionym składzie od marca 2008 - stwierdza ogłoszony 30 bm. komunikat Patriarchatu Moskiewskiego.
Uczestnicy posiedzenia wyrazili zadowolenie z korzystnych zmian w stosunkach katolicko-prawosławnych w Rosji. Zwrócono uwagę, że nadal winno się rozwijać katolików i prawosławnych w takich dziedzinach jak obrona tradycyjnych wartości moralnych w społeczeństwie rosyjskim, wprowadzenie do szkół średnich przedmiotu „Podstawy wychowania duchowo-moralnego”, konieczność ustanowienia instytucji kapelanów wojskowych i opieki duchowej nad więźniami.
Uczestnicy spotkania zgodzili się, że pożądana jest także współpraca w dziedzinie kulturalno-oświatowej i służby społecznej. Konieczna jest też ściślejsza współpraca przytułków dla dzieci, prowadzonych przez duchowieństwo katolickie, ze społecznie zaangażowanymi prawosławnymi duchownymi i świeckimi. Podkreślano konieczność zapewnienia opieki prawosławnej nad wychowankami takich placówek, ochrzczonymi w prawosławiu.
Omawiano plany przeprowadzenia wspólnych seminariów i konferencji, na których przedstawiciele obu Kościołów, zajmujący się wychowaniem dzieci, mogliby dzielić się doświadczeniami i ewentualnie współpracować ze sobą w tym zakresie. Na przykład dla wychowawców prawosławnych ciekawe może być bogate doświadczenie salezjanów w pracy z dziećmi i młodzieżą.
Uczestnicy spotkania zapoznali się z działalnością Ośrodka im. św. Jana Bosco, pomyślanym przez jego założycieli jako obóz dla młodzieży katolickiej oraz jako miejsce duchowych spotkań grup księży i świeckich katolików.
W spotkaniu wzięli udział m.in.: sekretarz generalny Konferencji Biskupów Katolickich Rosji ks. Igor Kowalewski i I sekretarz przedstawicielstwa Stolicy Apostolskiej w Moskwie prał. Visvaldis Kulbokas – ze strony katolickiej oraz wiceprzewodniczący Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego (OWCS) hieromnich Filip i sekretarz OWCS ds. stosunków międzychrześcijańskich ks. Igor Wyżanow – z ramienia Kościoła prawosławnego.
Następne posiedzenie tego zespołu odbędzie się w grudniu br.
Wspólną Grupę Roboczą ds. Rozpatrzenia Problemów w Stosunkach między Kościołem Rzymskokatolickim a Rosyjskim Kościołem Prawosławnym powołano do życia w wyniku wizyty w Rosji w lutym 2004 kard. Waltera Kaspera, przewodniczącego Papieskiej Rady Popierania Jedności Chrześcijan. Zbiera się ona nieregularnie, zwykle dwa razy w roku, dla omówienia pojawiających się na bieżąco problemów w stosunkach między obu Kościołami.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.