Jako ewidentnie „zideologizowany” określił dzisiejszy wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka uderzający w obecność krzyża we włoskich szkołach, ks. prof. Piotr Mazurkiewicz, sekretarz generalny Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej.
Ks. Mazurkiewicz podkreślił, że za dzisiejszym wyrokiem Trybunału, który zakazuje obecności symboli religijnych w przestrzeni publicznej, stoi wizja ideologiczna, która dąży do zateizowania tej przestrzeni.
„Gdyby tę wizję konsekwentnie przyjąć nie tylko należałoby usunąć krzyże z klas szkolnych ale i kościoły, budynki sakralne, pomniki i inne przedmioty świadczące o dziedzictwie historycznym danego państwa, czy narodu. Budowane były one przez setki lat przez pokolenia oraz świadczą o tożsamości danego społeczeństwa ” – zaznaczył ks. Mazurkiewicz.
Zdaniem sekretarza generalnego Komisji Episkoptów unii europejskiej, gdyby iść konsekwentnie drogą wyznaczoną dzisiaj przez Trybunał to należałoby przeprowadzić rewolucję społeczną w Europie. „Rolą Trybunału jest przestrzeganie prawa, a nie doprowadzenie do rewolucyjnych zmian społecznych” – zaznaczył.
Ponadto sekretarz COMECE podkreślił, że odnośnie wyroku Trybunału, którego zadaniem jest obrona praw człowieka należy zadać sobie pytanie, czy broni on ”wolności do religii” czy „wolności od religii”.
„Wolność do religii broni wyboru określonego wyznania przez człowieka i tym samym sprzyja pozytywnie wolności religijnej, a `wolność od religii` nie sprzyja wyborowi jakiegoś wyznania, lecz dąży do eliminowania religii z przestrzeni publicznej” – zaznaczył ks. Mazurkiewicz.
Wyraził nadzieję, że od wyroku Trybunału odwoła się państwo włoskie i zostanie on zmieniony, dzięki czemu nie będzie mógł byc używany w przyszłości jako precedens.
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.