Uczestnicy afrykańskiej wyprawy walczyli z opadami śniegu

Z wielkopolskiego Boruszyna wyruszyła w środę pierwsza sztafeta rowerzystów, którzy przez następne dwa lata przemierzą całą Afrykę śladami podróżnika Kazimierza Nowaka. Przejazd pierwszą trasą jaką pokonywali uczestnicy afrykańskiego rajdu utrudniały obfite opady śniegu. W sumie mają do pokonania ok. 40 tys. km.

Wyruszający w podróż zostali w środę pożegnani na poznańskim dworcu kolejowym pod tablicą upamiętniającą wyczyn Nowaka, który jako pierwszy podróżnik na świecie dwukrotnie przebył rowerem i pieszo kontynent afrykański. Wcześniej jego naśladowcy z trudem pokonali w śniegu kilkudziesięciokilometrową trasę do Poznania z Boruszyna, wsi z której wyruszył Nowak.

"W Afryce gorzej już nie będzie. Wiedzieliśmy, że będzie zimno, ale pierwsze osiem kilometrów w zamieci śnieżnej było naprawdę ciężkie. Na kontynencie afrykańskim śniegu się nie spodziewamy, ale w drodze może wiać silny wiatr" - powiedział PAP uczestnik wyprawy Dominik Szmajda.

"Walczyliśmy dzielnie: Iza, która będzie jechała przez Zimbabwe walczyła z bocznym wiatrem, Piotrek z Magdą, którzy będą jechali przez Egipt też dzielnie pedałowali. Ale myślę, że za tym śniegiem, kiedy już będziemy w Afryce, wszyscy będziemy tęsknić" - powiedział PAP Łukasz Wierzbicki, współorganizator przedsięwzięcia.

Trójka uczestników pierwszego etapu wyprawy uda się przez Szczecin i Brukselę do Trypolisu. Pierwszy etap z Trypolisu do Murzuk zabierze rowerzystom ok. miesiąca. Polskim rowerzystom na tym etapie będzie towarzyszył mauretański przewodnik.

Podróżnicy będą przemieszczać się tą samą trasą co Kazimierz Nowak i tymi samymi środkami lokomocji: specjalnie skonstruowanymi na tę wyprawę rowerami, ale - podobnie jak on - niektóre odcinki trasy będą pokonywać pieszo, konno, czółnem lub na wielbłądach, zależnie od warunków terenowych.

Kazimierz Nowak urodził się 11 stycznia 1897 roku w Stryju na Podolu. Po I wojnie światowej zamieszkał w Poznaniu. Od 1925 roku pracował jako korespondent prasowy odwiedzając kolejno Węgry, Austrię, Belgię, Holandię, Rumunię, Grecję, Francję i Włochy, skąd nadsyłał materiały do "Ilustracji Polskiej", "Kuriera Poznańskiego" i "Na szerokim świecie".

26 listopada 1931 roku rozpoczął rowerową wędrówkę z Trypolisu przez Libię, Egipt, Sudan, Kongo Belgijskie, Ruandę, Rodezję, docierając w kwietniu 1934 r. do Przylądka Igielnego. Droga powrotna prowadziła przez południowo-zachodnią część kontynentu - Angolę, zachodnie obrzeże Konga, Francuską Afrykę Równikową i Zachodnią. Liczącą ponad 40 tys. kilometrów trasę zakończył w Algierze w listopadzie 1936 roku. Podczas tej podróży wykonał około 10 tys. zdjęć.

Wycieńczony trudami podróży zmarł w wieku 40 lat w niecały rok po powrocie, 13 października 1937 roku. 25 listopada 2006 roku z inicjatywy podróżnika Macieja Pastwy odsłonięto w budynku poznańskiego Dworca Głównego tablicę pamiątkową poświęconą Nowakowi. Na podstawie korespondencji Nowaka wydano kilka książek, imię podróżnika przyjęło także jedno z poznańskich gimnazjów.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
16°C Niedziela
rano
21°C Niedziela
dzień
22°C Niedziela
wieczór
16°C Poniedziałek
noc
wiecej »