W Würzburgu odkryto fundamenty i fragmenty ruin najstarszego kościoła w południowych Niemczech.
Jak donosi dziennik "Sueddeutsche Zeitung", podczas prac kanalizacyjnych w śródmieściu, ekipa budowlana natrafiła niedawno na pozostałości katedry pod wezwaniem Zwiastowania Pańskiego z VIII wieku.
Historycy i archeolodzy posiadali informacje na temat tej sakralnej budowli jedynie ze średniowiecznych przekazów pisemnych. Dotąd nie udawało im się jednak zlokalizować dokładnego miejsca, w którym stała katedra, zwana także czasem kościołem Wszystkich Świętych, choć w czasie II wojny światowej, podczas kopania zbiorników przeciwpożarowych, w tej samej części Würzburga natrafić miano już na fragmenty jakichś wczesnośredniowiecznych zabudowań.
Michael Hoppe z bawarskiego Urzędu Ochrony Zabytków oraz jeden z przedstawicieli würzburskiej diecezji zapewnili, że niecodzienne znalezisko zostanie zabezpieczone i przebadane, natomiast wymieniane rury kanalizacyjne położone w taki sposób, by omijały cenne, architektoniczne pozostałości.
Katedra Zwiastowania Pańskiego była pierwszą budowlą sakralną tej rangi nad Menem. Biskupstwo w Würzburg założono w 741 lub 742 roku, kiedy to sakrę otrzymał biskup Bonifacy Burkard, choć historia chrześcijaństwa na tych terenach sięga wieku VI i VII.
Początkowo chrystianizacji Dolnej Frankonii próbowali dokonać Merowingowie. Po nich do tej rejencji Bawarii przybyć mieli irlandzcy misjonarze - wędrowny biskup: święty Kilian oraz dwaj jego towarzysze: Kolonat i Totnan. Wszyscy trzej ponieśli męczeńską śmierć w roku 689.
Od tamtego czasu św. Kilian uchodzi za patrona würzburskiej diecezji, zaś co roku, 8 lipca - w dniu, w którym wspomina się go w kalendarzu liturgicznym - do jego grobu przybywają wielotysięczne tłumy pielgrzymów.
«« | « |
1
| » | »»