Na łamach „Kleine Zeitung”, największego austriackiego dziennika regionalnego, przypomniano historię odbudowy drezdeńskiego kościoła Mariackiego - Frauenkirche.
Jedna z najsłynniejszych barokowych, protestanckich świątyń na świecie, została podczas bombardowania Drezna w czasie II wojny światowej doszczętnie zniszczona. Pozostałe po niej gruzy i ruiny w czasach istnienia Niemieckiej Republiki Demokratycznej uchodziły za szczególny „pomnik” tragizmu oraz ofiar wojny.
Ówczesne, komunistyczne władze, nie miały w planach odbudowy drezdeńskiego Kościoła Marii Panny. Dopiero po zjednoczeniu Niemiec padł pomysł, by rozpocząć odbudowę zbombardowanej w czasie nalotów w 1945 roku świątyni. Dziennikarka Sonja Hasewend przeprowadziła dla „Kleine Zeitung” rozmowę z 64-letnim Ludwigiem Güttlerem – światowej sławy trębaczem i jednym z pomysłodawców i inicjatorów odbudowy Frauenkirche.
Güttler wraca wspomnieniami do czasów, gdy rodziła się ta niezwykła, obywatelska inicjatywa, dzięki której udało się pozyskać licznych sponsorów oraz udowodnić, że także w byłej NRD można dokonać czegoś spektakularnego. Do niedawna ludzie wyłącznie opuszczali wschodnie landy, przenosząc się na Zachód. Teraz kierunek – przynajmniej gdy idzie o turystykę – choć trochę się zmienił, a tłumy zwiedzających przyjeżdżają właśnie do Drezna, by odwiedzić między innymi Frauenkirche.
W 1990 roku sporym problem – co podkreśla Güttler – była typowa, postenerdowska mentalność sceptyczne nastawionych do odbudowy mieszkańców stolicy Saksonii. „Tłumienie wszelkich inicjatyw społecznych długo było problemem wschodnioniemieckiego społeczeństwa” – stwierdza muzyk. Dekady życia w systemie totalitarnym pozostawiły niestety do dzisiejszego dnia negatywne ślady w myśleniu byłych NRD-owskich obywateli.
Ukończenie odbudowy Frauenkirche w 2005 roku Güttler widzi jednak nieomal jako symboliczną chwilę w powojennej historii Niemiec. W tej samej dekadzie, w której dokonano ponownej konsekracji świątyni, wschodnioniemiecka prowincja zaczęła rozkwitać. Managerowie i prywatni przedsiębiorcy zaczęli inwestować w okoliczne firmy i zakłady, czego koronnym przykładem jest futurystyczna fabryka samochodów Volkswagen Transparent Factory, powstała nieopodal centrum Drezna.
«« | « |
1
| » | »»