Śląskie uczelnie będą wspierać pomysły na biznes

Sześć uczelni z woj. śląskiego wspólnie stworzy system wspierania studentów, absolwentów i młodych naukowców, którzy chcą wdrożyć swoje pomysły biznesowe. Ma to umożliwić finansowany z unijnych środków program "Start".

Szczegóły programu, którego budżet to 4 mln zł, przedstawiono w czwartek w Katowicach. Ma on promować przedsiębiorczość akademicką i pomagać studentom z pomysłami na biznes w zakładaniu własnych firm.

Wspólną platformę usług wsparcia dla studentów, absolwentów oraz pracowników akademickich stworzą: Politechnika Śląska w Gliwicach (lider projektu), Akademia Ekonomiczna, Uniwersytet Śląski i Śląska Wyższa Szkoła Zarządzania im. gen. Jerzego Ziętka w Katowicach, a także Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej i Politechnika Częstochowska.

"Współpraca sześciu uczelni pozwoli także na stworzenie sieci współpracy wokół nowych inicjatyw gospodarczych, wywodzących się ze środowiska szkół wyższych" - ocenił rzecznik Politechniki Śląskiej, Paweł Doś.

W ramach programu "Start" odbędą się cykle szkoleń i warsztatów oraz symulacje biznesowe. W każdej turze część uczestników zostanie wyselekcjonowana do fazy szkolenia biznesowego, a kolejna grupa będzie objęta tzw. preinkubacją, czyli dodatkowym wsparciem przy opracowaniu projektu.

W efekcie autorzy pomysłów, wraz z przedstawicielami punktów kontaktowych w uczelniach, opracują indywidualne programy wdrożeń. Najistotniejszą częścią tej fazy programu będzie indywidualna współpraca pomysłodawcy z osobą prowadzącą - trenerem. Trenerzy będą wyłonieni spośród doświadczonych przedsiębiorców i menedżerów.

Wśród studentów program promuje specjalny przewodnik, poświęcony przedsiębiorczości akademickiej, który trafi do rąk 2 tys. zainteresowanych osób. W fazie szkolenia biznesowego, czyli warsztatach dotyczących m.in. tworzenia biznesplanów weźmie udział ok. 800 studentów. 120 najlepszych przejdzie do następnego etapu, czyli preinkubacji. To właśnie ich pomysły będą miały największą szansę na realizację. Trudno jednak przewidzieć, ile z nich przerodzi się w rzeczywisty biznes.

Z dotychczasowych doświadczeń uczelni biorących udział w programie wynika, że wśród wielu projektów zawsze udaje się znaleźć takie, które później są realizowane. Pomysłodawcy programu oceniają, że będzie nieźle, gdy pojawi się ok. 30-40 projektów, z których będzie można przejść do fazy tworzenia firm i poszukiwania finansowania ich rozwoju.

Zgodnie z założeniami, "Start" ma przygotować młodych ludzi do momentu, kiedy dojrzeją do założenia własnych firm. Program przygotuje ich więc do prowadzenia działalności, natomiast nie da pieniędzy na prowadzenie firmy. Podpowie jednak, jak znaleźć partnerów biznesowych oraz gdzie szukać wsparcia. W woj. śląskim jest wiele podmiotów, które oferują młodym ludziom takie wsparcie, także w oparciu o unijne środki.

Program jest współfinansowany z programu operacyjnego "Kapitał Ludzki", w ramach środków przeznaczonych na wsparcie dla współpracy sfery nauki i przedsiębiorstw, transfer wiedzy oraz rozwój kadr gospodarczych w regionach.


«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
5°C Środa
rano
8°C Środa
dzień
9°C Środa
wieczór
6°C Czwartek
noc
wiecej »