Bp Tomasik obejmuje diecezję radomską

Dzisiaj bp Henryk Tomasik przejmie kanonicznie urząd biskupa radomskiego. Ingres biskupa do katedry Opieki Najświętszej Maryi Panny w Radomiu odbędzie się w najbliższą sobotę, 14 listopada. W uroczystości weźmie udział poprzedni biskup radomski abp Zygmunt Zimowski.

W południe w Kurii Diecezji Radomskiej rozpoczęła się uroczystość, podczas której bp Henryk Tomasik, mianowany ordynariuszem radomskim 16 października br., przejmie kanonicznie urząd. W obecności Kolegium Konsultorów dotychczasowy administrator diecezji bp Stefan Siczek odczyta bullę nominacyjną.

Ingres do katedry, czyli liturgiczne objęcie diecezji, odbędzie się w sobotę, 14 listopada. Uroczystość w katedrze Opieki Najświętszej Maryi Panny w Radomiu rozpocznie się o godz. 15.00. Homilię wygłosi metropolita poznański i wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. Wezmą w niej udział nuncjusz apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk oraz przewodniczący Papieskiej Rady ds. duszpasterstwa Służby Zdrowia i były biskup radomski abp Zygmunt Zimowski. Z gości zagranicznych obecny będzie bp Cyryl Klimowicz z Rosji oraz biskupi Antoni Dziemianko i Aleksander Kaszkiewicz z Białorusi. Obecni będą też inni hierarchowie, m.in. metropolita częstochowski abp Stanisław Nowak i metropolita lubelski abp Józef Życiński oraz biskup siedlecki Zbigniew Kiernikowski, którego sufraganem był do niedawna bp Tomasik.

Uroczystość będzie transmitowana za pośrednictwem rozgłośni Radio Plus Radom (również transmisja w internecie www.radioplus.com.pl) i w lokalej telewizji TVK Dami.

Biskup Henryk Tomasik znany jest z zaangażowania w duszpasterstwo młodzieży. Z ramienia Konferencji Episkopatu Polski przewodniczy Radzie ds. Duszpasterstwa Młodzieży. W nowo objętej diecezji radomskiej już 19 listopada spotka się z księżmi duszpasterzami i opiekunami poszczególnych duszpasterstw: grup zawodowych, duszpasterstw środowiskowych, wspólnot, ruchów i stowarzyszeń katolickich. Na spotkaniu będą omawiane planowane inicjatywy na 2010 rok.

Bp Henryk Tomasik urodził się 4 stycznia 1946 r. w Łukowie (diecezja siedlecka). Po maturze wstąpił do seminarium w Siedlcach. Jako kleryk został powołany do odbycia służby wojskowej w Szczecinie. Święcenia kapłańskie przyjął 31 maja 1969 roku w katedrze siedleckiej z rąk biskupa Jana Mazura. Jako neoprezbiter rozpoczął pracę duszpasterską w parafii Radoryż Kościelny, gdzie przez dwa lata pełnił obowiązki wikariusza i prefekta. W 1971 r. rozpoczął studia specjalistyczne na Wydziale Filozofii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, gdzie w 1984 roku obronił doktorat na podstawie rozprawy: „Osoba jako byt i norma w filozofii kard. Karola Wojtyły” napisanej pod kierunkiem ks. prof. Tadeusza Stycznia. W 1974 roku został mianowany wykładowcą w Wyższym Seminarium Duchownym diecezji siedleckiej. Na przestrzeni 35 lat pracy dydaktycznej prowadził wykłady z etyki, teodycei, filozofii religii, antropologii, a także z psychologii i katolickiej nauki społecznej. Jednocześnie w 1975 roku ks. Henryk Tomasik został ustanowiony duszpasterzem młodzieży akademickiej w Siedlcach, pełniąc tę posługę aż do nominacji biskupiej.

21 listopada 1992 roku ks. kanonik dr Henryk Tomasik został mianowany przez Ojca Świętego Jana Pawła II biskupem pomocniczym diecezji siedleckiej, ze stolicą tytularną Fornos Minore. Sakrę biskupią otrzymał w Bazylice św. Piotra w Rzymie 6 stycznia 1993 roku z rąk papieża Jana Pawła II. Jako motto swojej posługi biskupiej przyjął słowa zaczerpnięte z Modlitwy Pańskiej: „Adveniat Regnum Tuum” (Przyjdź Królestwo Twoje!). Znany jest ze swojej bardzo gorliwej i aktywnej posługi pasterskiej na terenie diecezji siedleckiej, a także na forum ogólnopolskim.
Papież Benedykt XVI mianował 16 października br. biskupa Henryka Tomasika ordynariuszem radomskim. Nominacja zastała go za granicą, na forum młodzieży polonijnej.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
6°C Poniedziałek
wieczór
4°C Wtorek
noc
2°C Wtorek
rano
9°C Wtorek
dzień
wiecej »