Trwa kolejny tydzień tematyczny w ramach sezonu "Przeżywaj historię" pod hasłem "Spotkanie Wschodu z Zachodem. Kaplica Trójcy Świętej na Zamku w Lublinie". W wybranych godzinach, można bezpłatnie zwiedzać ten wyjątkowy zabytek.
Kościół Trójcy Świętej nazywany Kaplicą Zamkową jest jednym z najcenniejszych i najciekawszych zabytków sztuki średniowiecznej w Polsce i w Europie. Jest to miejsce, w którym spotkała się i współistnieje kultura Wschodu i Zachodu.
We wnętrzu tej gotyckiej świątyni w 1418 roku wykonano bezcenne malowidła bizantyńsko-ruskie. Najwcześniejsze wzmianki o kaplicy pochodzą z 1326 r. Gotycka kaplica powstała w drugiej połowie XIV wieku i wykazuje powiązania z warsztatami budowlanymi Kazimierza Wielkiego (1333-1370). W wieku XV, z fundacji króla Władysława Jagiełły malarze ruscy z mistrzem Andrzejem na czele pokryli wnętrze świątyni freskami w technice i stylu wschodnim. Zachowany na łuku tęczowym napis fundacyjny informuje o dacie zakończenia prac (10 sierpnia 1418 r.) i wymienia imię głównego mistrza (Andrzeja).
Kościół pełnił funkcję kaplicy królewskiej. W XVI w. budowla otrzymała renesansowy portal, a w XVII w. szczyt fasady frontowej (w stylu renesansu lubelskiego). Kaplica była świadkiem wielu ważnych wydarzeń historycznych, m. in. Unii Lubelskiej w1569 r. W pierwszej ćwierci XIX w. kaplica zamkowa stała się kaplicą więzienną, a bezcenne malowidła zostały zatynkowane.
W 1899 odkrycia fresków dokonał malarz lubelski Józef Smoliński (odsłaniając przedstawienie fundacyjne). To wydarzenie rozpoczęło wieloletnią konserwację obiektu, która z przerwami trwała do 1997. Biorąc pod uwagę stopień trudności i skalę problemów było to znaczące osiągnięcie konserwatorskie. Znaczenie Kaplicy Trójcy Świętej doceniła w 1995 r. Komisja Europejska, przyznając środki na sfinansowanie ostatniego etapu prac w ramach programu ochrony europejskiego dziedzictwa kulturowego.
Kaplicę można zwiedzać w dni powszednie do końca tygodnia o godz. 12 i 16 i w weekend o godz. 12 i 13. Obowiązuje rezerwacja miejsc pod numerem telefonu: 81 5379682 lub 81 5379615.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.