Apelem o solidarność z Angolczykami wypędzonymi z Konga zakończyły się obrady sesji plenarnej konferencji biskupów Angoli oraz Wysp Świętego Tomasza i Książęcej.
Odbyły się one od 13 do 20 listopada w stolicy Angoli, Luandzie. W ostatnich tygodniach władze dwóch krajów: Republiki Konga i Demokratycznej Republiki Konga usunęły brutalnie wszystkich przebywających tam Angolczyków. Uważa się to za akt zemsty po tym, jak od dwóch lat wydalani są z Angoli obywatele obu państw kongijskich – ale tylko przebywający tam nielegalnie. Natomiast Kongijczycy usuwają ze swych terytoriów wszystkich bez wyjątku Angolczyków. Zachęcając wiernych do pomocy powracającym z Konga rodakom angolscy biskupi wezwali równocześnie, by nie represjonować mieszkających w Angoli Kongijczyków.
Sprawę tę podjęto w dokumencie wydanym na zakończenie sesji. Nawiązano w nim również do piłkarskiego turnieju o Puchar Afryki, który na początku przyszłego roku (10-31 stycznia 2010 r.) odbędzie się w czterech miastach Angoli. Biskupi zaapelowali, by sport stał się okazją do dialogu i przyjaźni przełamującej bariery rasowe, kulturowe czy polityczne. Zachęcili sportowców do godnego zachowania na boisku i poza nim, a dziennikarzy do informacji bezstronnej i nie wzbudzającej konfliktów ani napięć. Ponadto uczestnicy sesji plenarnej episkopatu Angoli oraz Wysp Świętego Tomasza i Książęcej dokonali wyboru jego nowych władz na najbliższe trzy lata (2009-2012). Przewodniczącym konferencji został abp Gabriel Mbilingue, metropolita Lubango.
W śledztwie ws. darowizny Orlenu dla Watykanu w pandemii podejrzenie szkody na ponad 4,2 mln zł.
Chiny będą tez kontrolować ekspport wolframu, telluru, rutenu, molibdenu...
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski rozmawiał o tym z Donaldem Trumpem już jesienią 2024 r.
"W naszej rzeczywistości silnie obecny jest klerykalizm – i to obustronny."
Papież Franciszek otworzył w poniedziałek w Watykanie międzynarodowy szczyt na temat praw dzieci.