Zdecydowana większość Polaków przeciw przyjmowaniu uchodźców

74 proc. badanych sprzeciwia się przyjmowaniu przez nasz kraj uchodźców z Bliskiego Wschodu i Afryki, przybywających do krajów UE. 22 proc. uważa, że powinniśmy ich przyjmować, a 5 proc. nie ma opinii w tej sprawie - wynika z sondażu CBOS.

W sondażu zwrócono uwagę, że relokacji sprzeciwia się trzy czwarte ankietowanych (spadek o 7 proc. w porównaniu do poprzedniego badania), co jest najwyższą wartością spośród dotąd notowanych; przy czym dominującą odpowiedzią jest zdecydowany sprzeciw (43 proc.). Za przyjęciem uchodźców opowiada się nieco więcej niż jedna piąta Polaków (spadek o 6 punktów procentowych w stosunku do grudnia 2016 roku).

W badaniu CBOS podkreślono, że stosunek do przyjmowana uchodźców jest związany z preferencjami partyjnymi. Wśród osób, które w hipotetycznych wyborach zagłosowałyby na PO lub na Nowoczesną, zdania są podzielone - niemal taki sam odsetek opowiada się za relokacją uchodźców, jak przeciw niej. Z kolei zwolennicy PiS oraz ruchu Kukiz'15 są bardziej jednomyślni - większość spośród nich sprzeciwia się przyjęciu części uchodźców (odpowiednio 88 proc. i 90 proc.).

Najczęściej za przyjmowaniem uchodźców opowiadają się mieszkańcy największych miast (39 proc.), posiadający wyższe wykształcenie (33 proc.) oraz badani o najwyższych dochodach (29 proc.). Przeciwnikami relokacji najczęściej są respondenci najmłodsi (87 proc. przeciwników wśród osób w wieku 18-24 lata) i osoby uczestniczące w praktykach religijnych, co tydzień (77 proc.) lub częściej (86 proc.).

Jak wynika z sondażu CBOS, Polacy są zdecydowanie przychylniej nastawieni do przyjmowania uchodźców ze wschodniej Ukrainy. Obecnie za udzieleniem im schronienia opowiada się ponad połowa (55 proc.) badanych, a przeciwnych jest 40 proc. respondentów.

Najbardziej przychylnie nastawieni do przyjmowania uchodźców ze wschodniej Ukrainy są potencjalni wyborcy Nowoczesnej(86 proc.) oraz Platformy Obywatelskiej (72 proc.). Osoby, które w hipotetycznych wyborach zagłosowałyby na Prawo i Sprawiedliwość lub Kukiz'15, rzadziej wyrażają zgodę na udzielenie schronienia Ukraińcom z zagrożonych terenów (odpowiednio 57 proc. i 52 proc.).

Za przyjęciem Ukraińców z zagrożonych regionów częściej opowiadają się mieszkańcy większych miast, posiadający wyższe wykształcenie, badani z gospodarstw domowych o wyższych dochodach, a także rzadziej uczestniczący w praktykachreligijnych.

Najczęściej przyjęciu uchodźców ze wschodniej Ukrainy sprzeciwiają się najmłodsi badani - 55 proc. spośród nich opowiada się przeciwko przyjmowaniu uchodźców z Ukrainy. W sondażu zaznaczono jednak, że we wszystkich grupach akceptacja przyjmowania Ukraińców z zagrożonych terenów jest większa niż aprobata relokacji uchodźców z południa.

Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" (323) przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich (face-to-face) wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 30 marca - 6 kwietnia 2017 roku na liczącej 1075 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski. (PAP)

pż/ wkt/

Czytaj także:

Miasto Wielkiego Piątku
«« | « | 1 | » | »»
 • Gość
  18.04.2017 20:02
  bo gdy dostaniemy islamskich "uchodzcow" z unijnego rozdzielnika, to wg. unijnego prawa beda mieli prawo przebywac tylko na terenie Polski, nie wpuszcza ich do Niemiec. To raz. Dwa, to to ze o ile chrzescijanscy uchodzcy z Polski zwiali, to islamscy nie wyjezdzaja tak chetnie, gdyz nawet jesli polski socjal maja maly, to im nie wadzi, bo szerokim strumieniem plynie saudyjska kasa na nowe meczety, osiedla, sklepy halalowe itd.
 • Gość
  19.04.2017 10:29
  Oto autorytatywny głos Sw. Jana Apostoła a propos przyjmowania w dom - innowierców: "10 Jeśli ktoś przychodzi do was
  i tej nauki nie przynosi,
  nie przyjmujcie go do domu
  i nie pozdrawiajcie go,
  11 albowiem kto go pozdrawia,
  staje się współuczestnikiem jego złych czynów.
 • Gość
  19.04.2017 22:44
  jeśli zdecydowana większość Polaków nie chce w Polsce uchodźców z Bliskiego Wschodu (głównie chodzi o wyznawców islamu),to trzeba to uszanować,uczynki miłosierdzia muszą wypływać z dobrowolności a nie z przymusu! zmuszanie narodu by zgodził się na przyjęcie do kraju ludzi o obcej i wrogo do nas nastawionej kulturze jest zwyczajnym bezprawiem i gwałtem na narodzie! Bóg dał Polakom kraj nad Wisłą w posiadanie i tylko Polacy jako gospodarze mają prawo decydować kogo chcą przyjąć do swojej wspólnoty,nasi przodkowie przelewali krew by uwolnić kraj od obcych nacji a teraz niewielka grupa Polaków chce samozwańczo decydować za cały naród i domaga się by otworzyć granice na islamskich "uchodźców",Polacy słusznie się boją sprowadzania do Polski muzułmanów bo islam nakazuję kolonizować i podporządkować każdą ziemię na której osiedlają się muzułmanie.Od narodu który w obronie swojej niepodległości stracił ocean krwi,nikt nie ma prawa żądać by oddał choćby kawałek swojej ziemi obcym nam rasowo i kulturowo nacjom,które w dodatku nie szanują kultury,religii i praw kraju który udziela im gościny (patrz doświadczenia Zachodu z muzułmanami)
 • JAWA25
  20.04.2017 19:01
  proponuję przenieść debatę do nowego wątku, bo tamten nadmiernie się wydłużył
  Gościu z 14:09 nie wiem czemu musisz coś "przypominać" ale dzięki
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  14°C Niedziela
  noc
  11°C Niedziela
  rano
  15°C Niedziela
  dzień
  17°C Niedziela
  wieczór
  wiecej »