Na rynku stanęła wystawa poświęcona sytuacji w Aleppo i promująca akcję zainicjowaną przez abp. Józefa Kupnego "Dar dla Aleppo".
- Jesteśmy na półmetku akcji „Dar dla Aleppo”. Zapoczątkowana przez przedstawicieli kościołów chrześcijańskich stała się inicjatywą wszystkich Dolnoślązaków. Celem jest zebranie 1 miliona 300 tysięcy złotych. Na dzień dzisiejszy zebraliśmy ok. 300 tysięcy złotych, ale nie podsumowaliśmy jeszcze smsów - mówi Łukasz Ludwina z Radia Rodzina, które koordynuje całe przedsięwzięcie.
Przypomina także o wielkich skarbonach, które cały czas zapełniają się datkami. Znajdują się one m.in. w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim, Ogrodzie Zoologicznym, Politechnice Wrocławskiej, Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym i w urzędach miejskich.
Wystawa w północnej pierzei rynku składa się z 18 plansz, które przedstawiają zdjęcia zniszczonego doszczętnie Aleppo oraz rysunki dzieci tam mieszkających w wieku 7-11 lat.
- Kiedy patrzymy na rysunki tych kilkuletnich dzieci wiemy, że całe ich życie składa się z wojny, z wybuchów, strzałów, oglądanych przez nich zniszczeń i śmierci. Dlatego ta wielka akcja dobroci jest tak ważna. Odkryliśmy, jak wielu ludzi dobrej woli mieszka na Dolnym Śląsku, po każdej stronie politycznych debat i sporów, w każdym środowisku. Dziękujemy za te wpłaty, które już dotarły i liczymy, że uda się zebrać całą sumę, która pozwoli wyposażyć oddziały szpitala św. Ludwika w Aleppo - tłumaczy bp Andrzej Siemieniewski.
- To wielka inicjatywa naszego metropolity wrocławskiego, która jest ponad wszelkimi podziałami. Każdy człowiek dobrej woli powinien przychylić się do tej akcji i ofiarować tę parę grozy. Razem możemy więcej - apeluje Ewa Mańkowska, wicemarszałek wojewódzwa dolnośląskiego.
- Wojna to straszny czas i w Polsce dobrze wiemy, co to znaczy, bo znamy to z opowieści rodziców i dziadków. A kiedy cierpi dziecko, cierpi cały świat. Zależy nam na pokoju na świecie, dlatego Wrocław solidaryzuje się z Aleppo. Bardzo proszę wszystkich, by nie przechodzili obojętnie obok tych plansz. Przyłączmy się do zbiórki na szpital w Aleppo - zachęca Anna Szarycz, doradca prezydenta Wrocławia i ambasador akcji „Dar dla Aleppo”.
- Misją lekarzy jest ratowanie zdrowia i życia chorych, a szpital to miejsce nadziei. Szpital w Aleppo czeka, byśmy mogli spełnić nadzieję. Trudno wytłumaczyć, jak mówił św. Jan Paweł II, dlaczego cierpią dzieci, starsi, cywile. Służba zdrowia to jedna z najważniejszych kwestii w tym względzie. Pomóżmy lekarzom leczyć chorych i cierpiących w Aleppo - stwierdził prof. Wojciech Witkiewicz, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu.
- Te rysunki na planszach są wstrząsające. Trochę przywykliśmy do tego, na co dzień atakowani przez różne drastyczne obrazy w telewizji i właściwie niewiele rzeczy robi na nas wrażenie. A jednak te prace dzieci są wstrząsające, bo dziecko jest szczere, mówi, co widzi i co czuje. Nasza akcja ma sens i wierzę w to głęboko - konstatuje Jerzy Skoczylas, ambasador akcji „Dar dla Aleppo”.
Każdy z nas może włączyć się w „Dar dla Aleppo”. Jak to zrobić? TUTAJ znajdziecie wszystkie informacje.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Usługa "Podpisz dokument" przeprowadza użytkownika przez cały proces krok po kroku.
25 lutego od 2011 roku obchodzony jest jako Dzień Sowieckiej Okupacji Gruzji.
Większość członków nielegalnych stowarzyszeń stanowią jednak osoby urodzone po wojnie.