"Wielkie dziedzictwo historyczne i religijne Egiptu oraz jego rola na Bliskim Wschodzie przyznają jemu szczególne zadanie na drodze do stabilnego i trwałego pokoju, który nie opiera się na prawie siły, ale na sile prawa" - zauważył papież.
Podczas dzisiejszej audiencji ogólnej papież Franciszek podsumował swoją podróż apostolską do Egiptu. Mówiąc o wizycie na Uniwersytecie Al-Azhar Ojciec Święty podkreślił, że miała ona podwójną perspektywę: dialogu między chrześcijanami a muzułmanami, a jednocześnie krzewienia pokoju w świecie.
TŁUMACZENIE:
„Wielkie dziedzictwo historyczne i religijne Egiptu oraz jego rola na Bliskim Wschodzie przyznają jemu szczególne zadanie na drodze do stabilnego i trwałego pokoju, który nie opiera się na prawie siły, ale na sile prawa”.
Ojciec Święty podkreślił także wymiar ekumeniczny jego pielgrzymki związany ze spotkaniem z patriarchą Koptyjskiego Kościoła Ortodoksyjnego, Tawadrosem II. Papież nie krył też swego uznania dla duchowieństwa katolickiego, z którym spotkał się w Wyższym Seminarium Duchownym.
TŁUMACZENIE:
„W tej wspólnocie mężczyzn i kobiet, którzy postanowili oddać swoje życie Chrystusowi dla Królestwa Bożego, widziałem piękno Kościoła w Egipcie, i modliłem się za wszystkich chrześcijan na Bliskim Wschodzie, aby prowadzeni przez swoich pasterzy i wspierani przez osoby konsekrowane byli solą i światłem na tych ziemiach, pośród tych ludów.”
Ojciec Święty życzył, by Święta Rodzina z Nazaretu, która wyemigrowała nad brzegi Nilu, aby uciec od przemocy Heroda, błogosławiła i zawsze chroniła naród egipski i prowadziła go na drodze dobrobytu, braterstwa i pokoju.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.