Katowice: Wystawa ikon i akwarel Stefana Stellera

Dwadzieścia tradycyjnych ikon autorstwa Stefana Stellera oraz ponad trzydzieści jego inspirowanych ikonami akwarel złożyło się na świąteczną wystawę "Wokół ikony", którą otwarto w czwartek w Muzeum Historii Katowic.

Stefan Steller jest synem wybitnego grafika Pawła Stellera. W młodości zgłębiał tajniki rysunku i malarstwa pod okiem ojca. Z wykształcenia architekt i urbanista, związaną z tymi dziedzinami pracę zawodową uzupełniał przez wiele lat hobbystycznie rysując i malując.

Spod jego ręki wyszło m.in. kilkanaście cykli rysunków piórkiem i tuszem. Częściej jednak tworzy akwarelą, malując m.in. - pod wpływem ojca - pejzaże. Cykl 20 pokazywanych w Katowicach malowanych temperą na desce ikon powstał w latach sześćdziesiątych ub. wieku, kiedy Steller współpracował z angielskim architektem nad koncepcyjnym projektem katedry w Liverpoolu.

Jak poinformowała komisarz katowickiej wystawy Stellera Ewa Liszka, po stworzeniu tego cyklu artysta zarzucił temat ikon na blisko pół wieku. Dopiero zainteresowanie mistycyzmem, związane z osobistymi przeżyciami i przebytą ciężką chorobą, przerodziło się w fascynację twórczą i zaowocowało m.in. powrotem do tego wątku twórczości.

"Obecne obrazy Stefana Stellera to akwarele malowane na papierze w konwencji tradycyjnej albo witrażowej. Artysta twierdzi, że w charakterze są bliższe ikonom powstającym w kręgach malarskich Europy Zachodniej. Technika, jaką posługuje się Stefan Steller, jest odmienna od techniki, jaką wykonuje się tradycyjne ikony, nawet te współczesne, dlatego też on sam nazywa je akwarelami inspirowanymi ikoną" - wyjaśniła Liszka.

Dodała, że obrazy te, prezentowane m.in. w galeriach warszawskich, były życzliwie przyjmowane przez krytykę i odbiorców. "Dlatego tym bardziej cieszę się, że mamy zaszczyt gościć tak charakterystyczną ekspozycję w naszym muzeum w czasie tak niezwykłym jak czas zbliżających się świąt Bożego Narodzenia" - podkreśliła kurator wystawy.

Stefan Steller urodził się w 1926 r. w Katowicach, tam się wychował i rozpoczął kształcenie. Z wykształcenia jest architektem i urbanistą. Pracował m.in. nad projektami w katowickich dzielnicach Szopienice i Bogucice oraz w rudzkiej Halembie. W latach sześćdziesiątych brał m.in. udział w projektowaniu osiedla w Londynie, a w osiemdziesiątych - nowej zabudowy w Libii i Syrii. W Warszawie, w której od ponad 40 lat mieszka, współprojektował odbudowę Pragi i Śródmieścia.

Stefan Steller jest synem nestora śląskiej grafiki Pawła Stellera. Tego żyjącego w latach 1895-1974 pochodzącego ze Śląska Cieszyńskiego wybitnego artystę, krytycy nazywali polskim lub śląskim Duererem. Pawła Stellera - obok innych członków zawiązanej w 1926 r. grupy Ryt - uważano za odrodziciela grafiki artystycznej w przedwojennej Polsce.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
12°C Piątek
noc
9°C Piątek
rano
16°C Piątek
dzień
17°C Piątek
wieczór
wiecej »