Konferencja Episkopatu Niemiec i Cerkiew rosyjska chcą wzmocnić współpracę. Specjalny komunikat w tej sprawie podpisali przedstawiciele obu Kościołów w bawarskim klasztorze Weltenburg.
W ten sposób po jedenastu latach przerwy wznowiony został oficjalny dialog między niemieckimi katolikami a rosyjskimi prawosławnymi. Wspólne obrady mają odbywać się regularnie co dwa lata. Następne spotkanie zaplanowane jest na rok 2011 w Rosji.
Zarówno niemieccy, jak i rosyjscy uczestnicy czterodniowej konferencji podkreślali potrzebę kolejnych spotkań katolików i prawosławnych. Szef niemieckiej delegacji i przewodniczący komisji ekumenicznej niemieckiego episkopatu bp Gerhard Ludwig Müller powiedział, że oba Kościoły chcą być „motorem dobrych relacji niemiecko-rosyjskich”. W swoim referacie biskup Ratyzbony przypomniał, że w podstawową cechą chrześcijańskiego obrazu człowieka jest godność każdej osoby. Tej godności bronią oba siostrzane Kościoły i dają w ten sposób wspólne świadectwo światu.
Z kolei reprezentujący Cerkiew rosyjską w Niemczech arcybiskup Berlina Teofan stwierdził, że zależy mu na dobrych stosunkach państwa z Kościołem. Jak zauważył, „prawosławni nie szukają przywilejów. Nie będą dążyć ani do modelu Kościoła z czasów carskich, ani do całkowitego rozdziału państwa od Kościoła”. Według arcybiskupa dla prawosławnych w Rosji ciekawe są jednak niektóre niemieckie rozwiązania, jak religia w szkołach czy finansowanie instytucji charytatywnych.
Spotkanie w benedyktyńskim klasztorze Weltenburg w Bawarii było kontynuacją rosyjsko-niemieckich konferencji teologicznych zapoczątkowanych w latach osiemdziesiątych i przerwanych przez ostatnich jedenaście lat. Tym razem, jak podkreśla wspólny komunikat, regularnymi spotkaniami zainteresowana jest zarówno Konferencja Episkopatu Niemiec, jak i patriarchat moskiewski.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.