Finansowanie z budżetu państwa katolickich uczelni kształcących duchownych i świeckich z zaświadczeniem od proboszcza nie narusza konstytucji - orzekł wczoraj Trybunał Konstytucyjny.
Chodzi o ustawy o finansowaniu z budżetu: Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu, Wyższej Szkoły Filozoficzno-Pedagogicznej „Ignatianum" w Krakowie i Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie. Poseł Ryszard Kalisz (SLD) w imieniu wnioskodawców argumentował, że finansując te uczelnie, państwo wykracza poza konkordat, bo ten przewiduje tylko finansowanie Papieskiej Akademii Teologicznej i lubelskiego KUL. Trybunał orzekał wczoraj w składzie pięciu sędziów. Sprawozdawcą (sędzia, który przygotowuje projekt wyroku) był Janusz Niemcewicz. Tak jak tydzień temu zdanie odrębne złożyła tylko sędzia Ewa Łętowska - opisuje na łamach Gazety Wyborczej Ewa Siedlecka.
Przedstawicielka prokuratora generalnego Grażyna Długołęcka mówiła, że równouprawnienie nie znaczy równość. To, że równości nie ma, stanowi już konstytucja, rezerwując dla Kościoła katolickiego umowę w formie konkordatu. Uzasadniając wyrok, sędzia Niemcewicz zaznaczył, że dobrze byłoby, gdyby państwo przygotowało ustawę o finansowaniu uczelni wyznaniowych, „by nie narażać się na zarzut praktyk dyskryminacyjnych".
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.