Boże Narodzenie odpowiedzią na dramat ludzkości

Boże Narodzenie nie jest bajką dla dzieci, lecz odpowiedzią Boga na dramat ludzkości poszukującej prawdziwego pokoju – podkreślił Benedykt XVI w rozważaniu przed dzisiejszą modlitwą Anioł Pański w Watykanie. Papież podkreślił, że miejsce Narodzenia Chrystusa - Betlejem jest także miastem symbolem pokoju, w Ziemi Świętej i na całym świecie oraz życzył: „Dobrego Bożego Narodzenia dla wszystkich!”

Na kolejnej stronie pełny tekst papieskich rozważań

W rozważaniu papież nawiązał do słów proroka Micheasza, który „zachęca do spoglądania na Betlejem, małe miasteczko w Judei, świadka wielkiego wydarzenia” jakim będzie narodzenia Chrystusa. „Istnieje zatem plan Boży, który obejmuje i wyjaśnia czas i miejsca przyjścia na świat Syna Bożego. To plan pokoju, jak zapowiada tenże prorok mówiąc o Mesjaszu: „Powstanie On i paść będzie mocą Pańską, w majestacie imienia Pana, Boga swego. Osiądą wtedy, bo odtąd rozciągnie swą potęgę aż po krańce ziemi. A ten będzie pokojem” – powiedział Benedykt XVI.

Papież przypomniał, że „Betlejem jest także miastem symbolem pokoju, w Ziemi Świętej i na całym świecie”. „Niestety w naszych dniach nie reprezentuje ono osiągniętego i trwałego pokoju, lecz pokój z trudem poszukiwany i oczekiwany” – powiedział i zaznaczył, że „Bóg jednak nie godzi się nigdy z tą sytuacją, dlatego i w tym roku, w Betlejem i na całym świecie, odnowi się w Kościele tajemnica Bożego Narodzenia, proroctwo pokoju dla każdego człowieka, który zobowiązuje chrześcijan do zaangażowania się w zamknięcia, w nieznane często i ukryte dramaty, w konflikty w kontekście, w którym żyją, z uczuciami Jezusa, by stać się wszędzie narzędziami i zwiastunami pokoju, ażeby nieść miłość tam, gdzie jest nienawiść, przebaczenie tam, gdzie jest zniewaga, radość tam, gdzie jest smutek, a prawdę tam, gdzie jest błąd, zgodnie z pięknymi słowami znanej modlitwy franciszkańskiej”.

Na zakończenie Benedykt XVI wezwał: „Do nas należy otwarcie na oścież drzwi, ażeby Go przyjąć. Nauczmy się od Maryi i Józefa: z wiarą oddajmy się na służbę planowi Bożemu. Nawet jeśli tego w pełni nie możemy zrozumieć, zawierzmy Jego mądrości i dobroci. Szukajmy nade wszystko Królestwa Bożego, a Opatrzność nam pomoże. Dobrego Bożego Narodzenia dla wszystkich!”

Zwracając się po polsku podczas spotkania na Anioł Pański w Watykanie w niedzielę Benedykt XVI podziękował kardynałowi Józefowi Glempowi za posługę prymasa i złożył życzenia jego następcy, arcybiskupowi Henrykowi Muszyńskiemu.

Papież powiedział po polsku: "Serdecznie pozdrawiam Polaków. Od wczoraj Arcybiskup Gnieźnieński jest Prymasem Polski. Ten honorowy tytuł powraca do najstarszej metropolii na ziemiach polskich, związanej z kultem świętego Wojciecha, Patrona Polski".

"Kardynałowi Józefowi Glempowi dziękuję za jego prymasowską posługę w trudnym okresie przemian. Arcybiskupowi Henrykowi Muszyńskiemu życzę wielu łask Bożych. Całemu Kościołowi w Polsce z serca błogosławię" - dodał Benedykt XVI

«« | « | 1 | 2 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  1 2 3 4 5 6 7
  8°C Sobota
  wieczór
  7°C Niedziela
  noc
  7°C Niedziela
  rano
  7°C Niedziela
  dzień
  wiecej »