Tusk pozytywnie o współpracy polskiego rządu z Macronem

Współpraca Polski i innych państw Grupy Wyszehradzkiej z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem była podczas szczytu UE nadzwyczaj produktywna i bez zbędnych emocji - mówił w piątek szef Rady Europejskiej Donald Tusk.

"Jeśli chodzi o współpracę dziś na sali pomiędzy prezydentem Macronem i innymi liderami, Grupą Wyszehradzką, polską delegacją, to muszę powiedzieć, że była nadzwyczaj produktywna i bez żadnych zbędnych emocji" - powiedział polskim dziennikarzom w Brukseli Tusk.

Jego słowa to nawiązanie do prasowego wywiadu szefa francuskiego państwa, w którym zarzucił on przywódcom krajów Europy Wschodniej "cyniczne podejście" do UE i zdradę Europy. "Europa nie jest supermarketem, Europa jest wspólnotą losów! Sama siebie osłabia, gdy godzi się na to, by odrzucano jej zasady" - mówił Macron.

Sprawa wywołała duże emocje, bo rozmowa ukazała się w dniu szczytu UE, na kilkadziesiąt godzin przed spotkaniem francuskiego przywódcy z Grupą Wyszehradzką.

Tusk podkreślał, że niezależnie od tego, co kto mówi w gazetach i w wywiadach, to jeśli chodzi o samą pracę podczas Rady Europejskiej, jest mile zaskoczony.

"Uzyskaliśmy bardzo szybko, w trudnych sprawach wspólne zdanie i niezłe efekty, bo mamy wspólne konkluzje bez ryzyka, bez blokowania, bez sporów i kłótni" - zaznaczył. Dodał, że jego zadaniem jako szefa Rady Europejskiej jest łagodzenie konfliktów czy różnic zdań pomiędzy liderami w sprawach zasadniczych.

Premier Beata Szydło relacjonowała, że po spotkaniu z prezydentem Francji miała wrażenie, że zależy mu na dobrych relacjach z Polską. Wiceszef MSZ Konrad Szymański podkreślał z kolei, że Polska liczy że dialog polityczny między Francją a Europą Środkową będzie się odbywał w sposób bardziej uporządkowany, bez stereotypów.

«« | « | 1 | » | »»
 • paulus
  23.06.2017 18:23
  a kto panu ...Macronowi...zabrania placenia francuskich stawek w np w Auchan i niinych "napoleonskich "sklepach w Polsce...A kto to robi takie podzialy w Europie jak nie tacy B A N K S T E R Z Y ..jak Macron.....oj ci mamisynkowie...strach sie bac.Szczesc Boze.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  30 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  14°C Środa
  rano
  20°C Środa
  dzień
  21°C Środa
  wieczór
  17°C Czwartek
  noc
  wiecej »