Reklama

Pod Wawelem o dziedzictwie

2 lipca wieczorem na dziedzińcu Zamku Królewskiego na Wawelu rozpoczęła się uroczyście 41. Sesja Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO, z udziałem m. in. prezydenta RP Andrzeja Dudy, wicepremiera Piotra Glińskiego oraz Iriny Bokowej, dyrektor generalnej UNESCO.

Reklama

Merytoryczne obrady rozpoczną się w poniedziałek 3 lipca w krakowskim Centrum Kongresowym ICE pod przewodnictwem prof. Jacka Purchli, dyrektora Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie, który pełni obecnie również funkcje przewodniczącego Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO. Potrwają do 12 lipca. Weźmie w nich udział ok. 3 tys. osób z blisko 200 krajów. Nie wszyscy spośród nich są delegatami krajów członkowskich Komitetu Dziedzictwa UNESCO oraz tych, którzy są sygnatariuszami konwencji o ochronie dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego. Przyjadą również obserwatorzy, członkowie rozmaitych organizacji społecznych zajmujących się ochroną dziedzictwa i dziennikarze.

- Będzie to swoisty maraton światowego dziedzictwa. Obrady dorocznych sesji są nie tylko ważnymi wydarzeniami mającymi konsekwencje dla ochrony dziedzictwa kulturowego. To także ważne wydarzenia polityczne, mające rangę obrad ONZ - powiedział prof. Purchla.

W trakcie pierwszego dnia obrad zostanie przedstawiona odnosząca się do współczesnych zagrożeń dziedzictwa tzw. „Deklaracja krakowska”, uchwalona podczas trwającego spotkania Forum Młodych Profesjonalistów UNESCO.

W trakcie Sesji zostaną podjęte decyzje w sprawie 34 wniosków o wpisanie kolejnych obiektów na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, na której znajduje się ich już ponad tysiąc. Polska wnioskowała o wpis zabytkowej kopalni ołowiu, srebra i cynku w Tarnowskich Górach. Będą również omawiane wnioski o wpisanie na Listę Światowego Dziedzictwa w Zagrożeniu. Zostanie również dokonany przegląd obiektów, co do których zachowania podniesiono pewne wątpliwości.

- W sumie będziemy musieli podjąć 200 decyzji, niektóre bardzo trudne. UNESCO stało się bowiem od pewnego czasu, nad czym ubolewam, miejscem sporów politycznych - stwierdził prof. Purchla.

Wśród spraw mogących wywołać spory jest palestyńska propozycja wpisania Hebronu na Listę Światowego Dziedzictwa w Zagrożeniu. Można przypuszczać, że delegacja izraelska będzie próbowała nie dopuścić do dyskusji w tej sprawie. Niektóre polskie organizacje ekologiczne podniosły sprawę wycinki w Puszczy Białowieskiej (poza rezerwatem) drzew zaatakowanych przez korniki. Sprawa ta jednak nie będzie zapewne dyskutowana w Krakowie. Skończy się zapewne wysłaniem do Białowieży kolejnej misji ekspertów.

Ze względu na udział w sesji delegacji z rozmaitych, niekiedy skonfliktowanych ze sobą krajów, organizatorzy podjęli nadzwyczajne środki bezpieczeństwa. Okolice Centrum Kongresowego są patrolowane przez uzbrojonych policjantów. Mogą do niego zaś wejść jedynie zarejestrowani uczestnicy Sesji, po uprzednim sprawdzeniu. W związku ze spotykanymi ostatnio atakami terrorystycznymi przeprowadzanymi przy użyciu ciężarówek, na czas trwania Sesji, przez biegnącą obok Centrum Kongresowego ul. Monte Cassino nie będą mogły przejeżdżać ciężarówki o wadze powyżej 7 ton.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
3°C Czwartek
wieczór
1°C Piątek
noc
1°C Piątek
rano
2°C Piątek
dzień
wiecej »

Reklama