Kościołowi katolickiemu pilnie potrzebny jest synod na temat kobiet - stwierdzają w liście otwartym, swego rodzaju manifeście, Liliana Cavani, reżyserka i Emma Fattorini, historyk. Na łamach niedzielnego wydania dziennika „Il Sole-24 Ore” autorka m.in. filmu o św. Franciszku z Asyżu i badaczka najnowszej historii Kościoła zastanawiają się nad tym, „dlaczego rozmaite elementy Kościoła, różniące się w wielu aspektach, łączy zadziwiające milczenie na temat kobiety”.
Autorki listu zwracają uwagę, że „nie zostały spełnione oczekiwania, jakie wywołały słowa Jana Pawła II o 'kobiecym geniuszu'”, gdyż „nowość stwierdzeń zawartych w liście apostolskim `Mulieris dignitatem` nie tyle polegała na uznaniu równości, ile na tym, że zrozumiano nareszcie, że kobieta, bez kamuflażu jej najgłębszej tożsamości, mogła i powinna być protagonistą, budowy wspólnego świata.”
„Zatem nie kolejne retoryczne uznanie idealizowanej i bezcielesnej istoty kobiecości, co jej konkretna promocja społeczna” – czytamy w liście. Realizacja tego, dodają Liliana Cavani i Emma Fattorini, „wymagałaby większego 'zainwestowania' w kobietę, a nie odwrotne”.
„Nie ma to nic wspólnego z rewindykacją kapłaństwa kobiet. Nie tego żądają kobiety. Na czym innym polega ich wpływ i inne są ich oczekiwania: ich celem jest Bóg, a nie by zostać księżmi. Nie wyciąganie praktycznych konsekwencji z tego, jak 'geniusz kobiety' mógłby wyrazić się w świecie, nie tylko zuboża Kościół katolicki, ale oznacza zdradę jego cywilizacyjnego powołania; rolą kobiety bowiem jest i coraz bardziej będzie być sercem wielkich przemian wszystkich kultur świata, papierkiem lakmusowym ich demokratyzacji i humanizacji” – napisały Liliana Cavani i Emma Fattorini.
Autorki manifestu pytają na koniec: „czy przejawem naiwności jest myśl o pilnym synodzie na temat kobiet?”.
Nowe, inwazyjne gatunki zwierząt coraz bardziej uprzykrzają życie mieszkańcom Portugalii.