Reklama

Inicjatywy na rocznicę ŚDM w Krakowie

Za kilka dni będziemy obchodzić rocznicę Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

Reklama

Z tej okazji przygotowano wiele inicjatyw. Między innymi 29 lipca na Tauron Arenie w Krakowie odbędzie się koncert rocznicowy, podczas którego młodzież będzie mogła wesprzeć swoich rówieśników – ofiary wojny w Aleppo. Również podczas koncertu, publiczność będzie miała możliwość udziału w nagraniu do superprodukcji Biblia Audio. Kolejną inicjatywą rocznicową jest tworzenie obrazu Jezu ufam Tobie ze zdjęć selfie nadesłanych z całego świata przez uczestników ubiegłorocznych ŚDM.

Pomoc dla Aleppo

Płyta „Nieśmiertelni” powstała po to, by zwrócić uwagę na skalę dramatu chrześcijan prześladowanych dzisiaj w wielu miejscach świata. Znalazło się na niej 16 premierowych utworów. Autorem muzycznej strony przedsięwzięcia jest Darek Malejonek wraz z zespołem Maleo Reggae Rockers. Poza nim na płycie wystąpili także m.in. Adeb Chamoun, Milo Kurtis, Muniek Staszczyk, Magda Frączek, Sebastian Karpiel-Bułecka, Natalia Niemen, bracia Łukasz i Paweł Golec, Lidia Pospieszalska oraz zespół niemaGOtu.

Ideę projektu przedstawią podczas pre-wydarzeń w Tauron Arenie jego pomysłodawcy: ks. Adam Parszywka SDB i Michał Król z Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego „Młodzi Światu”. Młodzież zapozna się z dramatyczną sytuacją swoich rówieśników w zrujnowanym syryjskim mieście i obejrzy fragment filmu dokumentalnego na temat Aleppo. Publiczność wysłucha także jednego z utworów znajdujących się na płycie: „Biada” zespołu niemaGOtu. Każdy, kto zechce pomóc dzieciom i młodzieży z Aleppo, będzie mógł to uczynić, wykupując na Tauron Arenie płytę-cegiełkę „Nieśmiertelni”.

Na okładce płyty „Nieśmiertelni” znajduje się reprodukcja ikony, stworzonej specjalnie z myślą o wydawnictwie. Umieszczony w jej centrum krzyż, symbol zwycięstwa, otaczają zastępy świętych męczenników wielbiących Boga. W każdym z metalowych krzyży znajduje się przetopiony kawałek pocisku, który uderzył w szkołę chrześcijańską w Aleppo. Zebrane ze sprzedaży płyty pieniądze przeznaczone zostaną na wsparcie dzieci i młodzieży z Aleppo oraz ich rodzin, które ucierpiały na skutek wojny.

Autorem projektu „Nieśmiertelni” jest Salezjański Wolontariat Misyjny „Młodzi Światu”.

Podczas koncertu zostanie wręczona nagroda Metropolity Krakowskiego „Młodość – projekt życia”.

Z powodów organizacyjnych została uruchomiona rejestracja na koncert. Można jej dokonać na stronie rejestracja.krakow2016.com.

System rejestracyjny przewiduje zarówno zgłoszenia grupowe, jak i indywidualne. W wyniku rejestracji uczestnicy koncertu otrzymują miejsca w określonym sektorze oraz bezpłatny bilet, który zostanie automatycznie wygenerowany. Jest on gwarancją rezerwacji miejsca w sektorze, uprawnia do wstępu na Tauron Arena i do udziału w koncercie. Osoby, które się nie zarejestrują w systemie, będą wpuszczane w miarę wolnych miejsc. Wstęp jest bezpłatny i otwarty dla wszystkich.

Koncert „Młodość – projekt życia” odbędzie się w sobotę 29 lipca w Tauron Arena Kraków. Wystąpią w nim m.in. TGD, Marika, Natalia Niemen, Anita Lipnicka, Monika Kuszyńska, Arkadio oraz Adam Sztaba, a także Chór i Orkiestra Światowych Dni Młodzieży. Całość poprowadzą Dominika Gwit i Mateusz Janicki oraz Marika i Jasiek Mela.


Projekt Biblia Audio potrzebuje młodych

Inicjator i autor projektu Biblia Audio Krzysztof Czeczot zachęci ŚDM-ową publiczność do jego współtworzenia. Tuż przed oficjalnym rozpoczęciem koncertu w Tauron Arenie odbędzie się nagranie z udziałem młodych, które zostanie wykorzystane w audiobooku. „Biblia Audio jest cyfrowym pomnikiem kultury polskiej, dlatego chcemy zaprosić do tego projektu również młodzież” – wyjaśnia Czeczot. Według niego, nagranie w tym celu kilkunastotysięcznej rzeszy młodych ludzi, którzy wspólnie wyrażają radość i entuzjazm, to rzecz, której nikt w Polsce jeszcze nie zrobił.

Biblia Audio nie jest zwykłym audiobookiem, ale słuchowiskiem, efektownym i przystępnym dla każdego odbiorcy, z własną muzyką i dźwiękami tła.

W jego realizację zaangażowała się czołówka polskich gwiazd małego i dużego ekranu, m.in.: Jerzy Trela (Bóg), Adam Woronowicz (Jezus Chrystus), Krystyna Janda (narratorka w Ewangelii wg św. Mateusza), Małgorzata Kożuchowska (narratorka w Ewangelii wg św. Jana), czy Wojciech Malajkat (narrator w Apokalipsie).

W projekt zaangażowali się prymas Polski abp Wojciech Polak oraz naczelny rabin Polski Michael Schudrich. Dostojnicy wcielili się w role narratorów Księgi Wyjścia. Fragmenty Księgi Wyjścia rabin czytał po hebrajsku, a prymas po polsku.

Ekipa realizacyjna była też w Izraelu, by tam odnaleźć „biblijne dźwięki” i za ich pośrednictwem przenieść słuchaczy w sam środek opowiadanych historii.

Niektórzy artyści występują w rolach, które odbijają ich własne doświadczenia życiowe, jak np. Roman Kłosowski – aktor z problemami wzrokowymi, wcielający się w postać biblijnego Symeona. W projekt zaangażował się również Krzysztof Globisz, który w 2014 r. doznał udaru i wciąż zmaga się z afazją, która jest jego skutkiem.

Młodzi zgromadzeni w Tauron Arenie na koncercie w rocznicę ŚDM wysłuchają przejmującej interpretacji Psalmu 61 w wykonaniu tego wybitnego aktora, by przekonać się, że istnieje możliwość przekroczenia ograniczeń, które wydają się nieprzekraczalne.

Realizacja Biblii Audio rozpoczęła się w 2015 roku. Pieniądze na jej wykonanie pochodzą od darczyńców. Do tej pory ukończono prace nad Nowym Testamentem i Pięcioksięgiem Mojżeszowym. Na projekt Biblia Audio składa się już ok. 50 godzin nagrań, odczytanych przez ponad 400 aktorów i amatorów. Całość, według zamierzeń producenta, ma trwać ok. 110 godzin.

Na stronie www.bibliaaudio.pl można za darmo pobrać wszystkie nagrane fragmenty Pisma Świętego lub kupić zrealizowane Księgi dostępne na płytach CD oraz pendrive’y z Nowym Testamentem. Dochód z ich sprzedaży zasili produkcję pozostałych Ksiąg. Projekt ma być ukończony w grudniu br.


Obraz Jezu ufam Tobie ze zdjęć z całego świata

Mozaikę tworzy młodzież z krakowskiej wspólnoty Chrystus w Starym Mieście oraz siostry z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Poprzedni taki obraz powstał przed spotkaniem papieża Franciszka z młodzieżą w Krakowie. Wówczas internetowa akcja pt. „Wymaluj obraz” cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Za pośrednictwem strony www.image2016.pl nadesłano 15. tys. zdjęć z całego świata, dzięki którym powstał kilkunastometrowy obraz. Malowidło zostało wydrukowane na płótnie i wyeksponowane w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie – Łagiewnikach.

– Obraz będzie się składał z kilkunastu tysięcy zdjęć, które przesłali ludzie z całego świata. Chcemy, aby ta mozaika stanowiła pamiątkę Światowych Dni Młodzieży, zarówno dla osób, które w nich uczestniczyły, jak i dla tych, którzy z różnych powodów nie mogli wziąć udziału w tym wydarzeniu – powiedziała KAI Katarzyna Walkowska ze Wspólnoty Chrystus w Starym Mieście.
Większość fotografii napływała z zagranicy, m.in. z Hong Kongu, Australii, Argentyny, Stanów Zjednoczonych, Niemiec i Francji. Fotografie nadesłali m.in. prezydent Andrzej Duda i jego małżonka Agata Kornhauser-Duda, a także artyści, np. Muniek Staszczyk, członkowie Golec uOrkiestra i Darek Malejonek.

Organizatorzy postanowili kontynuować akcję w postaci drugiej edycji i stworzyć jeszcze większy obraz Jezusa Miłosiernego ”Jezu ufam Tobie”. Ze względu na duże zainteresowanie termin nadsyłania zdjęć przedłużono do 25 lipca br.

Obraz zostanie zaprezentowany 31 lipca 2017 r. w rocznicę ŚDM w Krakowie na stronie internetowej image2016.pl. Każdy uczestnik akcji będzie mógł odnaleźć się na obrazie wchodząc na stronę i wpisując swój adres mailowy.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
2°C Poniedziałek
rano
3°C Poniedziałek
dzień
3°C Poniedziałek
wieczór
2°C Wtorek
noc
wiecej »

Reklama