Kanada: Zakonnica będzie prowadzić pogrzeby

W kanadyjskiej diecezji Rouyn-Noranda zakonnica otrzymała z Watykanu zgodę na prowadzenie katolickich ceremonii pogrzebowych. Media anglojęzyczne tłumaczą tę sprawę jako szczególny gest papieża Franciszka, mający umocnić miejsce kobiety w Kościele.

Natomiast biskup miejsca, Dorylas Moreau w rozmowie z amerykańską agencją CNS zwrócił uwagę, że jest to regulacja od dawna istniejąca w kodeksie prawa kanonicznego.

Zgodnie z prawem kanonicznym biskupi – na mocy specjalnego zezwolenia watykańskiego – mogą upoważnić osobę świecką do prowadzenia ceremonii żałobnej w sytuacji, gdy w danej miejscowości jest za mało księży. Dotyczy to także zawierania małżeństwa. Jednak takie zezwolenie wymaga wyraźnego zatwierdzenia przez Kongregację ds. Kultu Bożego.

W lipcu br. siostra Pierrette Thiffault z upoważnienia bp. Moreau prowadziła ceremonię zaślubin. Wcześniej przygotowywała tę parę do sakramentu małżeństwa. Jak wyznała w rozmowie z CNS, było to dla niej „nowe doświadczenie”. Jeśli będzie to z pożytkiem dla diecezji, chętnie podejmie się podobnych czynności w przyszłości.

Diecezja Rouyn-Noranda leży na północy kanadyjskiej prowincji Québec. Według informacji biskupa, na obszarze ponad 24 tys. km kw., często w trudno dostępnym regionie, w duszpasterstwie pracuje zaledwie 16 księży. O zezwolenie dla s. Pierrette biskup wystąpił już kilka miesięcy temu i niedawno je otrzymał.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Megi
  09.08.2017 16:26
  Gościu 14:51 ....oczywiście, ze nie znajdziesz słowa Kolegium, bo go tam NIE MA...nie chodzi o słowo KOLEGIUM, ktore znaczy zrzeszenie tylko o POWOŁANIE DWUNASTU APOSTOŁÓW, którzy jak wiesz byli pierwszymi powołanymi przez Pana Jezusa uczniami i na Ostatniej Wieczerzy stali się kapłanami KK....Pytanie moje dotyczy czy oprócz 12 mężczyzn- Apostołów, istniały wybrane przez Pana Jezusa kobiety-apostołki?.....czy na Ostatniej Wieczerzy , na której Apostołowie stali się kapłanami , kobiety również otrzymały SAKRAMENT KAPŁAŃSTWA?...czy USTANAWIAJĄC EUCHARYSTIĘ w Wieczerniku kobiety otrzymały do spożycia z rąk naszego Pana Najświętsze Ciało i Krew Jego?...czy w Wieczerniku Pan Jezus umył nogi jakiejkolwiek kobiecie?.....
 • Megi
  09.08.2017 23:35
  Pan Jezus ustanawiając Sakrament Kapłaństwa na Ostatniej Wieczerzy uczynił Apostołów, wybranych przez Siebie 12 mężczyzn kapłanami ..... Nakazał im sprawowanie Eucharystii....To czyńcie na moją pamiątkę.... W czasie wieczerzy również umył uczniom nogi.....A kiedy im umył nogi....rzekł do nich....Dałem wam bowiem przykład, abyście i wy tak czynili, jak Ja wam uczyniłem... Tłumaczenie tych słów mam nadzieję nie jest konieczne?.....Wszystkim @Gościom , którzy negują naukę Pana naszego Jezusa Chrystusa i poddają w wątpliwość ustanowienie i udzielanie Sakramentu Kapłaństwa tylko mężczyznom, przypominam z Ewangelii św.Jana rozdziały 13-17... Natomiast wszystkim adwersarzom przypominam, że ten kto zachowuje przykazania Boże , ten Boga w Trójcy Jedynego miłuje...Kto miłuje Syna Bożego Jezusa Chrystusa, będzie zachowywał Jego naukę....Kto Go nie miłuje, ten nie zachowuje Jego słów.....Tworzy różną antyewangelię... a za to jak wiemy grozi przekleństwo, potwierdzeniem czego jest list do Galatów "Ale gdybyśmy nawet my,lub anioł z nieba głosił wam Ewangelię różną od tej,którą wam głosilliśmy niech będzie przeklęty!Już to przedtem powiedzieliśmy, a teraz jeszcze mówię;Gdyby wam kto głosił Ewangelię różną od tej,którą [od nas] otrzymaliście - niech będzie przeklęty!" (Ga 1,8-9)......Drodzy @ Goście, bredzenie o apostołkach, spory o będących na Ostatniej Wieczerzy kobietach i i domaganie się kapłaństwa dla kobiet znikąd się nie wzięło.....I zaprzeczanie prawdzie, że kobiety NIGDY przez Pana naszego Jezusa Chrystusa NIE BYŁY WYBRANE I POWOŁANE DO KOLEGIUM APOSTOLSKIEGO, jest dowodem na niewiedzę,ignorancję nie daj Boże herezję....Przypominam, że według KPK, kan.1024" Święcenia ważne przyjmuje tylko mężczyzna(vir) ochrzczony....Jak naucza Mk3,14-19 ; Łk 6,12-16 Pan Jezus wybrał mężczyzn(viri),by utworzyć kolegium Apostołów, i tak samo czynili Apostołowie,gdy wybierali swoich współpracowników, którzy mieli przejąć ich misję( św.Klemens Rzymski, Epistula ad Corinthios,42,4;44,3). Kolegium Biskupów, z którym prezbiterzy są zjednoczeni w kapłaństwie, uobecnia i aktualizuje aż do powrotu Chrystusa kolegium Dwunastu. Kościół czuje się związany tym wyborem dokonanym przez samego Pana. Z tego powodu nie są możliwe święcenia kobiet.(JPII, list apost.Mulieris dignitatem,26-27)...
 • Gość
  10.08.2017 11:33
  Megi piszesz "poddają w wątpliwość ustanowienie i udzielanie Sakramentu Kapłaństwa" słowo "sakrament" nie występuje w Pismie Św. a w Ostatnioej Wieczerzy nie ma też wzmianki o "kapłanach" (po grecku "hiereus" p. http://biblehub.com/greek/2409.htm)
 • Gość
  10.08.2017 13:35
  Po pierwsze Generał Jezuitów miał rację mówiąc o rejestratorach. Po drugie Kościół popełniał wile nadużyć i potem z wielu interpretacji się słusznie wycofywał. Kościół jest żywy bo składa się z ludzi. Ludzie mają obowiązek poprawiać swoje błędy. Także te dotyczące teologicznych INTERPRETACJI. Nie wyświęcanie kobiet jest nadużyciem mizoginistycznej interpretacji przez niektórych teologów. Wielu innych teologów - od wielu lat - wraz z wieloma innymi hierarchami KK jest za kapłaństwem kobiet. A JP II niczego nie ogłosił w tym względzie ex cathedra. Dlatego ważnym jest praca nie tylko teologów, ale też biblistów, egzegetów i historyków. A także głos wspólnoty czyli nas. Skoro na skutek głosów wspólnoty - listów itp. ludzi - ogłaszało się dogmaty w KK (np. ostatnie dogmaty maryjne). Nota bene czy Chrystus coś mówił o dogmatach? Czy Chrystus twierdził jakieś tezy pokrywające się z tezami niektórych dogmatów dotyczących Maryi? Już św. Tomasz je krytykował.
Dyskusja zakończona.
Pobieranie... Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
22°C Czwartek
wieczór
19°C Piątek
noc
16°C Piątek
rano
17°C Piątek
dzień
wiecej »