Najstarszy biskup Europy kończy 100 lat

Emerytowany ordynariusz francuskiej diecezji Amiens, bp Géry Leuliet kończy dziś 100 lat. Jest on najstarszym biskupem Europy. Chcąc całkowicie zmienić styl życia i posługi Kościoła, sprzedał nieruchomości diecezjalne i zamieszkał w wieżowcu.

Z okazji urodzin bp Leuliet ogłosił na stronie internetowej Konferencji Biskupów Francji refleksję nt. swego długiego życia. Wskazał, że najważniejszym wydarzeniem był dla niego Sobór Watykański II, który przypadł akurat w połowie jego życia. Był to jego zdaniem „sobór odnowy”. – Podejmując w tym kontekście obowiązki biskupie, czułem się wezwany, by je wypełniać w tym samym duchu – wyznał sędziwy hierarcha. Pomimo „trudności, kłopotów, trosk i lęków” zawsze czuł przy sobie aktywną obecność Boga, która dawała mu wsparcie.

Géry Leuliet urodził się 12 stycznia 1910 r. we wsi Richebourg-l'Avoué w północno-wschodniej Francji. Święcenia kapłańskie przyjął 8 lipca 1933 r. Pracował w diecezji Arras. Ordynariuszem sąsiedniej diecezji Amiens został mianowany przez bł. Jana XXIII 14 lutego 1963 r. Sakrę biskupią przyjął 9 maja tegoż roku z rąk bp. Gérarda Huyghe z Arras. Uczestniczył w trzech ostatnich sesjach Soboru Watykańskiego II. Na emeryturę przeszedł w 1985 r.

Jego następca, bp. Jacques Noyer podkreśla, że bp Leuliet dokonał znaczącej zmiany w funkcjonowaniu parafii w diecezji Amiens. – Stały się one częścią sektorów apostolskich, animowanych przez komitety ewangelizacyjne, których siła napędową były ruchy kościelne. Wielu ludzi podjęło to wyzwanie, choć oczywiście nie brakowało inercji, niezrozumienia, oporów. Większość niezadowolonych, którymi byli ludzie, którym po prostu zburzono przyzwyczajenia lub potrzebowali więcej czasu, by zrozumieć, dokąd są prowadzeni, z czasem się do tego przekonali. Tylko pewna grupa niezadowolonych skupiła się wokół abp. Marcela Lefebvre’a i Bractwa św. Piusa X – przypomniał bp Noyer.

Podkreślił, że po powrocie z soboru jego poprzednik nie tylko podejmował liczne inicjatywy duszpasterskie, lecz także „miał świadomość, że Kościół powinien stać się «służebny i ubogi», zgodnie ze sformułowaniem o. Yvesa Congara. – Sprzedał nieruchomości diecezji, które w centrum miasta Amiens sprawiały wrażenie władzy, Kościoła triumfującego. Umieścił księży i siebie samego w takich samych budynkach, w jakich mieszkali zwykli ludzie. Chciał całkowicie zmienić styl Kościoła. Opuścił burżuazyjny dom, który był siedzibą biskupa, by zamieszkać w wieżowcu, za co został nieco sponiewierany przez burżuazję z Amiens – przyznał bp Noyer.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| AMIENS, FRANCJA

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Pobieranie... Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
11°C Środa
noc
8°C Środa
rano
14°C Środa
dzień
15°C Środa
wieczór
wiecej »