Policja odzyskała po 9 latach obraz Moneta

Wielkopolscy policjanci odzyskali skradziony dziewięć lat temu obraz Claude'a Moneta "Plaża w Pourville" - poinformował w środę PAP rzecznik wielkopolskiej policji Andrzej Borowiak.

Obraz znaleziono we wtorek w Olkuszu (woj. małopolskie). Policja zatrzymała 41-letniego Roberta Z. podejrzewanego o kradzież. Zatrzymany i obraz jeszcze w środę dotrą do Poznania.

Płótno Claude'a Moneta "Plaża w Pourville", jedyny obraz Moneta w polskich kolekcjach, wart w chwili kradzieży co najmniej 1 mln USD, skradziono we wrześniu 2000 roku. Obraz nie był ubezpieczony.

19 września 2000 roku jeden z pracowników Muzeum Narodowego w Poznaniu zauważył, że zamiast oryginału płótna Moneta w ramach wisi falsyfikat. Przybyła na miejsce policja stwierdziła, że oryginał został wycięty z ram, a zamiast niego wstawiono falsyfikat.

"Przez te dziewięć lat policjanci wykonywali różne działania, które miały doprowadzić do odzyskania tego obrazu i do zatrzymania osoby, która dokonała tej kradzieży. Przełomem w tej sprawie była analiza śladów kryminalistycznych zabezpieczonych w miejscu kradzieży" - powiedział w środę PAP Andrzej Borowiak, rzecznik prasowy wielkopolskiej policji.

Muzeum Narodowe nie chce się na razie wypowiadać w sprawie odzyskania obrazu. Po południu policja zaplanowała konferencję prasową.

Tuż po kradzieży policja powołała specjalny zespół do wyjaśnienia tej sprawy. Opublikowano dwa portrety pamięciowe mężczyzn podejrzewanych o kradzież obrazu: pierwszy - kilka dni po kradzieży, drugi w lutym 2001 roku.

Policjanci, wyjaśniając sprawę, przyjęli kilka wersji śledczych. Jedna z nich mówiła o tajemniczym artyście malarzu, który dwa dni przed kradzieżą robił szkice w muzeum. Pracownikom muzeum podał dane personalne, które - jak się okazało - były fałszywe. Został sporządzony portret pamięciowy tego mężczyzny, który został zapamiętany w charakterystycznym jasnym, wełnianym golfie.

W wykryciu sprawców nie pomogły nagrody pieniężne. Dla osoby lub instytucji, która przyczyni się do odzyskania obrazu, ufundowano łącznie 100 tys. zł; 40 tys. nagrody przeznaczyło na ten cel Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a 60 tys. firma Polkomtel SA.

W 2001 roku Prokuratura Okręgowa w Poznaniu umorzyła śledztwo w sprawie kradzieży obrazu ze względu na "wyczerpanie możliwości znalezienia sprawcy i obrazu".

Monet namalował "Plażę w Pourville" w 1882 r. Jest to olej na płótnie o wymiarach 60 na 73 cm. Wchodzi - m.in. razem ze "Spacerem po klifie w Pourville" oraz "Sieci rybackie w Pourville" - w skład cyklu obrazów z tej nadmorskiej miejscowości, namalowanych w jednym roku.

Płótno Moneta było w Wielkopolsce od 1906 roku, kiedy zostało zakupione przez niemieckie muzeum w Poznaniu. W Muzeum Narodowym w Poznaniu przy Alejach Marcinkowskiego było eksponowane przez ostatnie 10 lat z przerwami na ekspozycje wyjazdowe. Wcześniej znajdowało się w oddziale poznańskiego Muzeum Narodowego w Rogalinie.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Pobieranie... Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
8°C Środa
rano
14°C Środa
dzień
15°C Środa
wieczór
12°C Czwartek
noc
wiecej »