Na specjalnej audiencji Benedykt XVI przyjął ekumeniczną delegację z Finlandii, która zgodnie z tradycją przybyła do Rzymu w związku z obchodami ku czci św. Henryka, apostoła tego kraju.
Jego grób znajduje w rzymskiej bazylice Santa Maria sopra Minerva i tam co roku, obecnie już 25. raz, przybywają fińscy chrześcijanie różnych wyznań. Pielgrzymka ta zbiega się z obchodami Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Ojciec Święty nawiązał do soborowego przełomu, który „nieodwracalnie wprowadził Kościół katolicki na drogę ekumenicznych poszukiwań”.
„Kościoły Wschodu i Zachodu, których tradycje są obecne w waszym kraju, przyczyniają się do przywrócenia realnej, choć wciąż niedoskonałej komunii – powiedział Papież. – Jest to powód do żalu nad problemami z przeszłości, ale też oczywisty motyw większego zaangażowania we wzajemne zrozumienie i pojednanie, tak, aby braterska przyjaźń i dialog mogły zaowocować doskonałą, widzialną jednością w Jezusie Chrystusie”.
Benedykt XVI nawiązał też do wspólnej, katolicko-luterańskiej deklaracji o usprawiedliwieniu sprzed dziesięciu lat. Wyraził radość, że dokument ten przyczynia się do dalszych rozmów między obu Kościołami, także na terenie krajów nordyckich, jak Finlandia i Szwecja.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.
W środę odbyło się kilka pogrzebów ofiar, wśród których były całe rodziny.
Na to trzydniowe, międzynarodowe spotkanie przybędzie ok. 30 osób z Polski.