Reklama

PE zaniepokojony prześladowaniami chrześcijan

Parlament Europejski w przyjętej przytłaczającą większością głosów rezolucji wyraził swoje zaniepokojenie atakami na chrześcijan w Egipcie i Malezji.

Reklama

Konrad SZYMAŃSKI (PiS): Przez podnoszenie tej sprawy w swoich rezolucjach i sprawozdaniach. PE powinien reagować w sprawach indywidualnych przez rezolucje pilne, a sprawa generalnego wzrostu nietolerancji wobec chrześcijan powinna stać się centralnym problemem naszych sprawozdań. Powinniśmy skutecznie wymagać od naszych biur zewnętrznych, by wysyłały noty dyplomatyczne i demarche w każdym wypadku łamania wolności religijnej, która dziś najczęściej jest chrystofobią skierowaną przeciwko chrześcijanom na całym świecie.

Od 2004 roku podnosimy wraz z szeroką koalicją posłów z równych krajów, że Unia Europejska musi w większym stopniu zająć się sprawą wolności religijnej na świecie. Jest to nieodłączny element praw człowieka potwierdzony w konwencjach międzynarodowych. Tylko ideologiczne uprzedzenia lewicy powodują, ze UE czyni to z wahaniami.

Jarosław WAŁĘSA (PO): Koncentrowanie się jedynie na łamaniu praw chrześcijan jest niewłaściwe. Jedną z ról PE jest ochrona praw wszystkich ludzi i wszystkich wyznań (również ateistów). PE powinien reagować szybko i w sposób niepozostawiający wątpliwości, że jest to jeden z najważniejszych priorytetów tej instytucji.

KAI: Co konkretnie Pan (Pani) Poseł i Pańska (Pani) grupa polityczna zrobiła lub zamierza zrobić w tej sprawie?

Ryszard CZARNECKI (PiS): Jesteśmy, jako delegacja polska Grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (wszyscy europosłowie PiS), a w poprzedniej kadencji PE jeszcze jako Grupa Unii na Rzecz Europy Narodów, inicjatorami szeregu rezolucji potępiających dyskryminację chrześcijan w różnych częściach świata. Ostatnio domagaliśmy się włączenia do porządku obrad punktu dotyczącego antychrześcijańskich zamieszek w Malezji oraz morderstw religijnych w Egipcie.

Andrzej GRZYB (PSL): Najliczniejsza już od kilku kadencji Grupa Europejskich Partii Ludowych, do której należy Polskie Stronnictwo Ludowe, zrzeszająca europejskie ugrupowania chadeckie, co oczywiste, stara się prowadzić stały dialog z przedstawicielami kościołów chrześcijańskich. Przykładami mogą tu być liczne konferencje i spotkania jak m.in.: spotkanie liderów Grupy EPL z przedstawicielami Kościoła katolickiego poświęcone kwestii obrony prześladowanych chrześcijan na świecie, zwłaszcza na Bliskim Wschodzie (omówiono m.in. sytuacje w Erytrei, Indiach, Egipcie), które miało miejsce w czerwcu 2008 r. w Watykanie (Kongregacja ds. Kościołów Wschodnich). Ponadto grupa prowadzi stały dialog z przedstawicielami Kościoła prawosławnego, z udziałem przedstawicieli innych wyznań i religii, gdzie również porusza się problemy prześladowania chrześcijan, np. Dialog Międzyreligijny w Wenecji w dniach 19-20 listopada 2009 r. W tym roku przygotowywana jest kolejna edycja konferencji, na której Europejska Grupa Ludowa i przedstawiciele Stolicy Apostolskiej podejmą debatę o bieżącej sytuacji chrześcijan na świecie oraz o możliwych działaniach, zmierzających do powstrzymania aktów łamania ich praw.

Niezależnie od działań w ramach Grupy, jak już wspomniałem, osobiście dbam o dobrą komunikację ze wspomnianymi organizacjami pozarządowymi monitorującymi światową sytuację w zakresie praw człowieka, przedstawicielami osób poszkodowanych i odpowiedzialnych za nie władz. Przykładowo, mając na uwadze wydarzenia, które maiły miejsce w wigilię wschodnich Świąt Bożego Narodzenia, 6 stycznia, w Nag’ Hamadi-Qena w Egipcie, zorganizowałem spotkanie z przedstawicielami Ambasady Arabskiej Republiki Egiptu. Zapewniono mnie, iż władze podjęły zdecydowane kroki zmierzające do wyjaśnienia zaistniałej sytuacji, ujęcia i sprawiedliwego osądzenia winnych śmierci i ran zadanych obywatelom Egiptu, tak koptom jak i muzułmanom. Z przekazanych informacji wynika, iż wszystkie osoby, które poniosły rany w wyniku ataku zostały niezwłocznie zabrane do Szpitala Publicznego Naga’ Hamadi, skąd 6 osób, znajdujących się w cięższym stanie, zostało przetransportowane do Szpitala Publicznego w Sohag. Jednocześnie podjęto działania zmierzające do ujęcia sprawców, w wyniku czego zatrzymano trzech podejrzanych. Publiczny Prokurator Egiptu przybył na miejsce wydarzeń 7 stycznia, by nadzorować dochodzenie i przesłuchanie zatrzymanych. Prokurator Generalny Północnego Dystryktu Qena podejmując dochodzenia, przedłużył areszt podejrzanych. Oskarżenie zamierza postawić im zarzuty morderstwa z premedytacją, podżegania do przemocy religijnej, nielegalnego posiadania broni, a także prawdopodobnie terroryzmu. Cały czas przyglądamy się również doniesieniom niezależnych agencji.

Innym przykładem, takich działań jest planowane w najbliższym czasie spotkanie z przedstawicielami społeczności syriackiej, informujących o przypadkach łamania praw człowieka wobec chrześcijan w Turcji.

Filip KARCZMAREK (PO): Moja grupa polityczna - EPP bardzo często proponuje, aby tematy związane z prześladowaniami na tle religijnym znalazły się w porządku obrad Parlamentu. Najczęściej odbywa się w formie wniosku o tzw. debatę pilną. Tak na przykład było w przypadku ostatnich zamieszek antychrześcijańskich w Malezji oraz zabójstw na tle religijnym, do jakich doszło w Egipcie. Jeżeli wniosek zostanie przyjęty, to z zasady przygotowujemy projekt rezolucji w danej sprawie. Później negocjujemy z innymi grupami politycznymi tak, aby w ewentualnym projekcie kompromisowym, było jak najwięcej zapisów zaproponowanych przez EPP. Moja grupa może się poszczycić bardzo dobrą frekwencją podczas głosowań nad rezolucjami w sprawach pilnych. W związku z tym najczęściej to właśnie EPP ma największy wpływ na ostateczny kształt rezolucji. Dziś rozstrzygnie się czy w najbliższy czwartek będę mógł zabrać głos w sprawie Malezji i Egiptu.

Dość często angażuję się w działania na rzecz wolności religijnej. Przytoczę kilka przykładów.

Niedawno (14 grudnia 2009 r.) złożyłem projekt deklaracji pisemnej, której celem jest pomoc dla prawosławnych, którzy są dyskryminowani przez władze tureckie. Na razie podpisało ja 19 posłów. Podpisy będą zbierane do 25 marca. W poprzedniej kadencji (2006 r.) złożyłem deklarację pisemną w sprawie wolności wyznania w Chinach, którą podpisało 56 posłów.

W dniach 19-20 listopada 2009 r. uczestniczyłem w posiedzeniu biura (prezydium) mojej grupy politycznej w Wenecji, na które zostali zaproszeni również przedstawiciele Kościołów i eksperci. Tytuł spotkania to: “AN IDENTITY OF VALUES FOR EUROPE. DIALOGUE BETWEEN THE EPP GROUP AND CHURCHES AND RELIGIOUS INSTITUTIONS”. Jednym z tematów szczegółowych było zjawisko „christianophobia” czyli fobii wobec chrześcijaństwa, które przedstawił Martin Kugler z Austrii. Planuję zorganizowanie w tym roku w Polsce konferencji na temat prześladowań na tle religijnym.

Lena Kolarska-Bobińska (PO): Europejska Partia Ludowa, której członkiem jest PO i PSL, jest obrońcą praw wszelkich grup religijnych. Właśnie to ugrupowanie zgłosiło projekt rezolucji dotyczącej prześladowań chrześcijan, a ja jestem współautorem tej rezolucji.

Musimy bronić mniejszości religijnych bez względu czy są to muzułmanie, chrześcijanie czy żydzi. Będziemy mówili to innym krajom, podnosili tę kwestię w Parlamencie oraz w innych instytucjach europejskich. Nie możemy traktować naszych wartości, jako mniej ważnych niż racje gospodarcze, odsuwać je na bok. Powinni podkreślać to szczególnie europosłowie.

«« | « | 1 | 2 | 3 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
2°C Piątek
wieczór
-1°C Sobota
noc
-1°C Sobota
rano
2°C Sobota
dzień
wiecej »

Reklama