Reklama

PE zaniepokojony prześladowaniami chrześcijan

Parlament Europejski w przyjętej przytłaczającą większością głosów rezolucji wyraził swoje zaniepokojenie atakami na chrześcijan w Egipcie i Malezji.

Reklama

Mirosław PIOTROWSKI (PiS): Jeśli idzie o niedawne ataki na chrześcijan w Malezji i Egipcie, nasza grupa polityczna Europejskich Konserwatystów i Reformatorów przygotowała już rezolucję w tej sprawie. Powraca się w niej do napiętnowanego orzeczenia Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.

Joanna Skrzydlewska (PO): Na pewno ja i moja grupa polityczna nadal będziemy z wielką uwagą śledzić dalszy rozwój wypadków i w razie pogorszenia się sytuacji, rozważymy wystąpienie w tej sprawie na forum Parlamentu. Bowiem na ten moment, wydaje się, że malezyjskie władze dają gwarancję załagodzenia konfliktu.

Konrad SZYMAŃSKI (PiS): Od 2004 roku zgłaszałem poprawki dotyczące nietolerancji wobec chrześcijan różnych denominacji i obrządków. Skutecznie ten temat wprowadziłem do sprawozdań rocznych UE w zakresie praw człowieka na świecie oraz rezolucji w sprawie Białorusi, Rosji, Chin, Wietnamu, czy Indii. W tym czasie złożyłem też ponad 10 interpelacji do Komisji Europejskiej i Rady w związku z indywidualnymi przypadkami ataków na chrześcijan w różnych zakątkach świata. Podczas ostatniej sesji PE grupa konserwatywna do której należy PiS i chedecka skutecznie umieściła problem prześladowań chrześcijan w Malezji i Egipcie. Parlament właśnie przyjął nasz wspólny projekt rezolucji, który zwraca uwagę na ten rosnący problem.

Jarosław WAŁĘSA (PO): Jeszcze w sejmie popierałem wszystkie inicjatywy potępiające tego typu sytuacje. Np. Uchwała Sejmu RP z dnia 18/12/08 w sprawie przypadków prześladowań chrześcijan w Indiach, Ustawa z dnia 28/04/08 o ratyfikacji Konwencji Rady Europy w sprawie działań przeciwko handlowi ludźmi, sporządzonej w Warszawie dnia 16/08/05, Deklaracja Sejmu RP z dnia 16/03/07 w 30. rocznicę powstania Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela, Uchwała Sejmu RP z dnia 24/03/06 w sprawie łamania na Białorusi praw człowieka i obywatela. Po za tym jeszcze w Sejmie byłem wiceprzewodniczącym parlamentarnego zespołu na rzecz Tybetu. W PE współorganizowałem ostatnio konferencje o przyszłości Kuby oraz jestem członkiem Intergrupy Tybet.

KAI: Dlaczego głosowanie nad rezolucję w sprawie obrony krzyża zostało ponownie zdjęte z porządku obrad Parlamentu Europejskiego?

Ryszard CZARNECKI (PiS): To zupełnie niewytłumaczalna sprawa. Przesuwanie tego głosowania jest udawaniem, że nie ma problemu, gdy tymczasem on istnieje i narasta. Być może pretekstem do tego stało się oczekiwanie, aby rząd włoski złożył odwołanie do tzw. Izby Wielkiej Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. Gdyby tak było, byłoby to irracjonalne – ale na pewno nie jest to powód, lecz jedynie pretekst.

Andrzej GRZYB (PSL): Na dzień dzisiejszy, wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu odnośnie do krzyży w klasach szkolnych nie jest prawomocny. Państwo włoskie korzystając ze swych uprawnień, zwróciło się o rozpatrzenie sprawy przez Trybunał w pełnym składzie. Projekt rezolucji odnoszący się do zaistniałej sytuacji jest obecnie przedmiotem dalszych konsultacji, bowiem liczba posłów EPP i ECR jest niewystarczająca do jej przyjęcia w proponowanym kształcie.

Filip KARCZMAREK (PO):
Nie wiem czym kierowała się lewica, będąca przeciwko głosowaniu tej rezolucji. Podejrzewam, że główną przyczyną była niechęć do bardzo dobrego tekstu przygotowanego przez moją grupę polityczną – EPP. Nasza propozycja opiera się na tym, że powinniśmy się w tej sprawie kierować jedną z podstawowych zasad UE, czyli zasadą pomocniczości, rozumianą w ten sposób, że pozostawia ona kompetencje w dziedzinie światopoglądowej krajom członkowskim. Proponujemy, aby zasada ta obowiązywała wszystkie instytucje europejskie i organizacje międzynarodowe, łącznie ze swobodą państw członkowskich w zakresie eksponowania symboli religijnych w miejscach publicznych, jeżeli symbole te są częścią tradycji i tożsamości społeczeństwa, a także jednoczącym aspektem wspólnoty narodowej. Bardzo wyraźnie stwierdzamy też w naszym projekcie, że wolność religii, podobnie jak inne wolności cywilne i społeczne, jest podstawową wartością, stanowiącą zasadniczy element każdego nowoczesnego społeczeństwa demokratycznego, i nie można jej ograniczać.

Lena Kolarska-Bobińska (PO): Głosowanie zostało przełożone na wniosek liberałów i socjalistów. Do czasu kolejnego głosowania muszą zostać wyjaśnione wątpliwości dotyczące dopuszczalności głosowania nad projektem rezolucji.

Mirosław PIOTROWSKI (PiS): Jako pierwszy zaapelowałem w Parlamencie Europejskim o debatę na temat roli i znaczenia symboli chrześcijańskich w Unii Europejskiej. Wniosek ten został zablokowany w trakcie posiedzenia Konferencji Przewodniczących grup politycznych. Wstrzymanie się od głosu szefa grupy chadeckiej zadecydowało o odrzuceniu tej propozycji. Posłowie włoscy z grupy Europa na rzecz Wolności i Demokracji postanowili posłużyć się fortelem i pod pozorem pytania ustnego wymagającego debaty, którą zatytułowali „Obrona zasady pomocniczości w UE”, złożyli projekt rezolucji potępiający to orzeczenie. W grudniu ub. roku na wniosek socjalistów zablokowano głosowanie. Sądzę, że nie ma woli politycznej, aby zająć się tym tematem. Zbulwersowany tą polityką publicznie zapytałem, dlaczego PE może przeprowadzać debaty na temat „Rola i znaczenie cyrku w UE” oraz „Jak przybliżyć przestrzeń kosmiczną do ziemi”, a nie może zainicjować debaty o podstawowych wartościach, na których zbudowano Unię Europejską.

Joanna Skrzydlewska (PO):
Powodem zdjęcia rezolucji w sprawie obrony krzyża z porządku obecnej sesji było przede wszystkim to, że wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu w sprawie krzyży jest jeszcze nieprawomocny.

Konrad SZYMAŃSKI (PiS): Lewica bała się przegranej i dlatego od początku parła do wyeliminowania tego tematu w porządku obrad. Powołano się skutecznie na mglistą zasadę nie komentowania wyroków Trybunału w Strasburgu przez organ UE, jakim jest Parlament. To wstyd!

Jarosław WAŁĘSA (PO): Proszę zapytać socjalistów i liberałów w PE. Nie zrzucam tu na nikogo odpowiedzialności, jednakże często chłodna arytmetyka parlamentarna jest nieubłagana. Często lepiej przełożyć glosowanie na później niż przegrać.

Sondaż przeprowadził Ireneusz Wołoszczuk (KAI Strasburg)

«« | « | 1 | 2 | 3 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
3°C Środa
wieczór
0°C Czwartek
noc
-1°C Czwartek
rano
3°C Czwartek
dzień
wiecej »

Reklama