Brytyjski biskup lefebrysta, Richard Williamson negujący istnienie Holokaustu skrytykował rozmowy Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X ze Stolicą Apostolską.
W rozpowszechnionej w internecie wypowiedzi na stronie www.dailymotion.com nazwał prowadzone rozmowy „dialogiem głuchoniemych”. Ponadto zakwestionował legalność państwa Izrael.
„Nie da się pogodzić pojmowania nauki Kościoła przez lefebrystów i Watykan“ – powiedział biskup w wypowiedzi zarejestrowanej na video. Trudno określić, kiedy została nagrana. Miało to zapewne miejsce niedawno, gdyż hierarcha siedzi w fotelu, a za nim stoi choinka bożonarodzeniowa. Zdaniem bp Williamsona albo „Bractwo zrezygnuje z prawdy albo Rzym się nawróci”. „Trzeciej możliwości, że oba nauczania byłyby równie ważne, nie ma, byłoby to fałszywe i nie do zaakceptowania” – powiedział bp Williamson.
W rozmowie tradycjonalistyczny hierarcha mówi także o dialogu muzułmańsko-chrześcijańskim, Iranie i innych kwestiach politycznych i religijnych. Na pytanie, czy Izrael jest państwem legalnym biskup-lefebrysta odpowiada: „Każdy wierzy, że to państwo jest legalne. Lecz to nie musi znaczyć koniecznie, że tak jest naprawdę”.
Trwającą 13 minut rozmowę z biskupem lefebrystą prowadzi Pierre Panet z Francji, który podczas ostatnich wyborów do Parlamentu Europejskiego startował z listy antysyjonistycznego ugrupowania francuskiego komika Dieudonne. Na pytanie jak wygląda obecnie jego posługa biskup-lefebrysta odpowiada: "Jem i śpię oraz każdego tygodnia prowadzę swój blog. Ponadto w tym momencie nie robię nic szczególnego, wypoczywam”.
W poniedziałek obradowała w Watykanie komisja ds. dialogu między Stolicą Apostolską a Bractwem Kapłańskim św. Piusa X. Odpowiedzialna za rozmowy ze strony watykańskiej Komisja "Ecclesia Dei" nie opublikowała po nich żadnego komunikatu. Kolejne spotkanie wyznaczono na koniec marca br.
Bp Williamson pojawił się na pierwszych stronach gazet w styczniu 2009 r po tym jak w wywiadzie telewizyjnym zaprzeczył istnieniu Holokaustu. Stało się w niedługim czasie po tym jak Benedykt XVI zdjął ekskomunikę z czterech biskupów Bractwa Kapłańskiego ś. Piusa X. W tym kontekście papieska decyzja wywołała falę krytyki.
W starożytnym mieście Ptolemais na wybrzeżu Morza Śródziemnego.
W walkę z żywiołem z ziemi i powietrza było zaangażowanych setki strażaków.
Wstrząsy o sile 5,8 w skali Richtera w północno wschodniej części kraju.
Policja przystąpiła do oględzin wyciągniętej z morza kotwicy.
Ogień strawił tysiące budynków na obszarze ok. 120 km kw., czyli powierzchni równej San Francisco.