Białystok: Muzycznie i ekumenicznie

Uczniowie wszystkich szkół ponadgimnazjalnych w Białymstoku spotkali się podczas obchodów Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. VI edycja MESM poświęcona była tematyce muzyki kościelnej.

21 stycznia 2010 roku w Zespole Szkół Handlowo-Ekonomicznych w Białymstoku odbyło się VI Międzyszkolne Ekumeniczne Spotkanie Młodych. Przebiegało ono pod hasłem -„Jak wyśpiewać to, w co wierzę”.

Do udziału w spotkaniu została zaproszona młodzież starszych klas wszystkich szkół ponadgimanzjalnych miasta. Na zaproszenie odpowiedziało i przybyło 18 delegacji wraz ze swoimi opiekunami – katechetami. - Dobrze, że się tu razem mogliśmy spotkać, ponieważ im bardziej będziemy się poznawali i więcej wspólnie modlili, tym bliżej siebie będziemy a jest to krok ku jedności - powiedział podczas spotkania ks. Radosław Kimsza koordynator Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.

VI edycja MESM poświęcona była tematyce muzyki kościelnej. Dzień miły dla wszystkich konfesji ponieważ muzyka jest wyrazem naszej modlitwy, która nas odmienia – powiedział ks. Mirosław Filimoniuk – wizytator Diecezjalnego Prawosławnego Wydziału Katechetycznego.

Słowo do młodzieży skierowała również Lucja Orzechowska Dyrektor Departamentu Edukacji, Kultury
i Sportu w Białymstoku życząc m.in. szukania różnych obszarów, które łączy młodzież a muzyka niewątpliwie do nich należy: być tam gdzie słychać śpiew, bo śpiew to poryw serca i ukazuje to co w duszy gra.

Najważniejszym podsumowaniem ekumenicznego spotkania, był wniosek, że chociaż nasz śpiew jest adresowany wyłącznie do Boga, jednak ma początek tutaj, na ziemi, gdzie od bogów aż się roi. Czy swoim życiem śpiewam Bogu? Czy moje serce jest podzielone? Możemy być świadkami Ewangelii, a inni niech słyszą. Niech słyszą szczególnie ci, którzy tym bogom służą! Niech słyszą i dziwią się. Bo my śpiewamy inne pieśni niż te, które zna świat.

Celem zorganizowania tego spotkania było pokazanie, że jest możliwa wśród młodzieży postawa dialogu, umiejętności słuchania innych i rozumienia ich poglądów. Młodzież chce rozmawiać na tematy wiary i uczy się tego na spotkaniach takich jak to. Dzięki takim spotkaniom młodych można wnosić wielki postęp na drodze zbliżenia między Kościołami.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Pobieranie... Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
10°C Wtorek
noc
7°C Wtorek
rano
13°C Wtorek
dzień
14°C Wtorek
wieczór
wiecej »