Katolicki metropolita białostocki abp Edward Ozorowski oraz ordynariusz prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej abp Jakub poświęcili w Wielką Sobotę w południe w Białymstoku pokarmy przyniesione w koszyczkach przez wiernych obu wyznań.
Takie wspólne święcenie pokarmów w Białymstoku odbwa się na rynku co kilka lat, wtedy gdy święta Wielkanocne katolickie i prawosławne wypadają w tym samym czasie. Tak jest właśnie w tym roku. Poprzednie takie święcenie miało miejsce w 2007 roku.
Obok hierarchów, życzenia mieszkańcom złożyli także prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski oraz marszałek województwa podlaskiego Jarosław Dworzański.
Na Rynek Kościuszki koszyczki ze święconkami przyniosło kilkaset osób. Niektóre stały na specjalnie przygotowanych stołach, część mieszkańcy trzymali przy sobie.
Na stołach znalazły się także trzy duże kosze dobroczynne z wielkimi bochnami chleba i wędlinami, przekazane przez prezydenta Białegostoku. Trafią one do bezdomnych i potrzebujących, którzy zasiądą w niedzielę do świątecznych śniadań w placówkach Caritas Archidiecezji Białostockiej, Eleos Cerkwi prawosławnej. Trzeci kosz dostaną podopieczni stowarzyszenia "Droga" w Białymstoku, które działa na rzecz potrzebujących.
"Zbliżamy się do tych cudownych świąt, kiedy Chrustus pokonał śmierć, kiedy pokonał grzech, wszelką ciemność na tej Bożej ziemi. I te pokarmy są symbolami zwycięstwa, symbolami obecności, pokonania śmierci, że życie pokonuje śmierć, że Chrystus jest mocniejszy" - powiedział ojciec Edward Konkol z "Drogi".
Metropolita białostocki abp Edward Ozorowski przypomniał, że święcone pokarmy mają znaczenie symboliczne, bo "wskazują na nowe życie". Mówił, że niech modlitwy, które są zanoszone przy poświęceniu tych pokarmów "spłyną na wszystkich, którzy jutro będą z nich korzystać w wielkanocny poranek". Przypomniał, że m.in. święcona sól ma chronić od zepsucia, a jajka to symbol nowego życia.
Prawosławny abp Jakub powiedział, że Wielkanoc to najważniejsze chrześcijańskie święto, a wszystkie wydarzenia biblijne do niego prowadziły. "Niech zmartwychwstanie będzie latarnią, która prowadzi nas przez życie" - podkreślił.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.