W sobotnich artykułach i komentarzach na temat zakończonego w piątek szczytu szefów państw i rządów UE w Brukseli francuskie media wybijają przede wszystkim osłabienie pozycji prezydenta Francji.
Według radia Europe1 w Brukseli "europejskie marzenia Macrona zderzyły się z rzeczywistością", a zdaniem dziennika "Le Figaro" "europejscy przywódcy przyhamowali Macrona". "W Brukseli blednie gwiazda Macrona" - brzmi tytuł w ekonomicznym dzienniku "Les Echos".
Philippe Lambert, współprzewodniczący grupy Zielonych w Parlamencie Europejskim, przyznał w Europe1, że Macron "ma wizję dla Europy, ale zbyt łatwo zostawia realizację swych inicjatyw na później". "To prezydent na pojutrze" - uznał polityk. Komentator Europe1 dodał, że prezydentowi Francji trudno będzie doprowadzić do ważnych decyzji przed uformowaniem rządu niemieckiego. "Będzie więc dalej musiał przekonywać, co może spowodować zanik jego popularności" - ocenił.
"Nadwyżka energii, jaką przynosi prezydent Francji, wciąż cieszy przywódców UE, ale mniej lub bardziej dyskretnie starają się ją skanalizować" - czytamy w "Le Figaro". "Zwolennikowi Europy różnych prędkości przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk odpowiedział, że do końca pozostanie +strażnikiem jedności europejskiej, bo to nasza największa siła+" - dodają Jean-Jacques Mevel i Florentin Collomp. Według nich w Brukseli kanclerz Niemiec Angela Merkel jasno powiedziała, że lansowana przez prezydenta Francji reforma strefy euro może poczekać.
Jeśli chodzi o rozmowy ws. Brexitu francuscy komentatorzy dzielą się na tych, którzy tak jak Tusk uważają, że mówienie o "impasie" to przesada oraz na tych, którzy podobnie jak Macron uznają, że "rachunek się wciąż nie zgadza" i Brytyjczycy "nie wyszli nawet wpół drogi" w kwestii zobowiązań finansowych.
Jak komentowało francuskie radio dla zagranicy RFI, "choć ton niewątpliwie się zmienił, problem wciąż jest ten sam: ustalenie ostatecznego rachunku do zapłacenia za rozwód, co pozwoli przejść do dalszych negocjacji". "Wyniki tego szczytu powodują więc na razie nieufność i frustrację w oczekiwaniu następnego spotkania w grudniu" - oceniono.
Oficjalnie sytuacja w Katalonii nie była omawiana w Brukseli, ale niemal wszyscy francuscy obserwatorzy twierdzą, że - jak to sformułował Ulysse Gosset w BFMTV - "cień separatystycznej prowincji wisiał nad Brukselą".
Cytowany w sobotę przez radio France Inter komentator normandzkiej gazety "La Presse de la Manche" Jean Levallois tak podsumował brukselski szczyt UE: "Europa jest w kryzysie, zagubiona w scholastycznych rozważaniach, lękach i braku metody do zrealizowania tego, co pozostaje zbyt często gadaniem - sympatycznym, ale pustym".
Na prezent dla pary młodej goście chcą przeznaczyć najczęściej między 401 a 750 zł.
To opinia często powtarzana przed mającymi się dziś odbyć rozmowami pokojowymi.
„Przedwczesne” jest obecnie rozważanie ewentualnej podróży papieża Leona XIV na Ukrainę
Ponad 200 operacji prenatalnych rozszczepu kręgosłupa wykonano w bytomskiej klinice.