Jest patronką spraw trudnych i beznadziejnych, i jedną z najbardziej popularnych współcześnie świętych.
Relikwie św. Rity z Cascii zostały wprowadzone do kościoła św. Jadwigi Królowej na Osiedlu Akademickim w Radomiu. Uroczystości, której głównym punktem była Msza św. przewodniczył bp Piotr Turzyński.
Wcześniej zgromadzeni w świątyni wierni, obejrzeli prezentację multimedialną o życiu św. Rity. Jeż życiorys przypomniał także w homilii bp Turzyński. Wyjaśnił też znaczenie kwiatu róży.
- Róże są jak kwintesencja życia ludzkiego. Są eleganckie, piękne, mają ładny zapach, ale róże mają też kolce. Róże mogą zranić. I takie jest ludzkie życie. Piękne - bo dobrze jest żyć, bo jest ono darem Bożym - mówił.
- Drogę dla ludzi dotkniętych złem świata, drogę ludzi, którzy stracili wszystkich w życiu - oddajcie Bogu co Boże i siebie samego trzeba Panu Bogu dać. Akceptując z tego życia i to, co w nim piękne, i ciesząc się nim - to co piękne w róży - przyjmując także to, co jest cierniste, trudne, niełatwe. Nich nam św. Rita wyprosi, aby nasze drogi, drogi do Pana Boga, były Boże - podsumował biskup.
Po liturgii odbyła się modlitwa i nowenna do św. Rity. Wierni przynieśli ze sobą po dwie róże, jedną zostawili przy relikwiach, drugą zabrali ze sobą, albo ofiarowali osobie, w intencji której chcą się modlić. Kwiaty poświęcił biskup.
Była też możliwość ucałowania relikwii świętej. Proboszcz ks. Marek Adamczyk zapowiedział, że chce, aby kościół stał się centrum kultu świętych kobiet. W parafii są już relikwie św. Jadwigi oraz św. Matki Teresy z Kalkuty, a teraz dołączyły relikwie św. Rity. Proboszcz zaprasza na nabożeństwa do kościoła 22. dnia każdego miesiąca.
Św. Rita z Cascii przez całe życie doświadczała różnych przeciwności losu, pozostając wierną Panu Bogu. Dlatego jest doskonałą orędowniczką tych, których życie jest skomplikowane, a problemy wydają się nie do przezwyciężenia.
aktualna ocena | - |
głosujących | 0 |
Ocena |
bardzo słabe
|
słabe
|
średnie
|
dobre
|
super
Grób został udostępniony wiernym w niedzielę rano. Przed bazyliką ustawiają się długie kolejki.
Do awarii doszło ok. godz. 12.30. W Madrycie nie działają m.in. sygnalizacja świetlna i metro.
Uprawnionych do głosowania jest 135 kardynałów, którzy nie ukończyli 80 lat.
Obowiązujące zasady mają uwolnić proces wybory papieża od nacisków władz świeckich.
Nieoficjalnie wiadomo, że kardynałowie są za tym, by zaczęło się ono 5 lub 6 maja.