Dziś powtórka wyborów prezydenckich w Kenii

W Kenii rozpoczęły się w czwartek wybory prezydenckie, bojkotowane przez opozycję, która kwestionuje wiarygodność głosowania. Powtórkę wyborów z 8 sierpnia, w których zwyciężył dotychczasowy szef państwa Uhuru Kenyatta, nakazał Sąd Najwyższy.

Jak relacjonuje agencja AFP, w slumsach Mathare w Nairobi kolejki przed lokalami wyborczymi są w czwartek o wiele krótsze, niż podczas pierwotnego głosowania w sierpniu.

W Kisumu, największym mieście na zachodzie kraju i bastionie opozycji, jest spokojnie, ale - według AFP - w niektórych miejscach głosowanie nie odbywa się z powodu braku części materiałów wyborczych. Wiele lokali wyborczych jest zamkniętych.

Do okręgowego ośrodka liczenia głosów w jednej ze szkół w Kisumu do godz. 6 lokalnego czasu (godz. 5 czasu polskiego) nie dotarły urny i elektroniczne zestawy składające się z tabletów, które służą jako czytniki linii papilarnych wyborców i narzędzia do przysyłania wyników z lokali wyborczych - poinformował przedstawiciel tego ośrodka John Ngutai. Budynek jest ochraniany przez pięciu policjantów.

"Na razie nie przekazaliśmy materiałów wyborczych i nie rozmieściliśmy członków lokalnych komisji wyborczych" - dodał Ngutai, tłumacząc, że powodem są "kwestie bezpieczeństwa". "Mamy jednak nadzieję, że w ciągu dnia będziemy mogli to zrobić" - zapewnił.

Lider opozycji, 72-letni Raila Odinga wycofał się z ponownego startu w wyborach i wezwał do bojkotu głosowania oraz demonstracji. Odinga uważa, że komisja wyborcza nie przeprowadziła reform koniecznych do zapewnienia uczciwych wyborów.

Kenyatta, który w czwartek obchodzi 56. urodziny, ma zagwarantowane zwycięstwo. Oprócz niego w wyborach startuje sześciu kandydatów.

Powtórzenie wyborów zarządzono, gdy Sąd Najwyższy nieoczekiwanie unieważnił zwycięstwo Kenyatty w głosowaniu z 8 sierpnia, orzekając, że komisja wyborcza nie przestrzegała odpowiednich procedur.

W unieważnionych sierpniowych wyborach zwyciężył Kenyatta, uzyskując 54,27 proc. głosów. Odinga zdobył 44,74 proc. głosów.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
6°C Niedziela
dzień
6°C Niedziela
wieczór
4°C Poniedziałek
noc
4°C Poniedziałek
rano
wiecej »